Blog

Program:
Tajemnice dawnych cywilizacji

Tajemnice dawnych cywilizacji: Dlaczego zakończyła się epoka brązu?

Epoka brązu to jeden z najbardziej niezwykłych okresów ludzkiej cywilizacji. Przypadała ona na okres między epoką kamienia a epoką żelaza. Jej nazwa pochodzi od stopu miedzi i cyny, którego zaczęto wówczas używać do produkcji narzędzi. Był to nie tylko czas rozwoju technologii, ale też kultury. Jednak ta wysokorozwinięta i silna cywilizacja nagle upadła. Czemu? Szukanie odpowiedzi na to pytanie przypomina prowadzenie śledztwa.

Początki…

Czytaj więcej

Program:
Rodzina królewska: utrzymać koronę

Rodzina królewska: utrzymać koronę

Korona: niegdyś najwyższy symbol władzy. Badamy archiwa dworów królewskich, aby ukazać historię powstania, upadku i przetrwania rodzin królewskich na całym świecie.

Czytaj więcej

Program:
Wiosna ze starożytnym Rzymem

Wiosna ze starożytnym Rzymem: dlaczego Juliusz Cezar został zamordowany?

Jednym z najczęściej omawianych morderstw w historii jest bez wątpienia śmierć Juliusza Cezara. Tragiczny zgon Cezara nastąpił 15 marca 44 roku p.n.e. Władca został zabity przez spiskowców w okrutny sposób, a wśród morderców był między innymi jego przyjaciel, Brutus.

Tragedię dało się przewidzieć

Nawet jeśli ktoś nie zna szczegółów tego, jak zmarł Juliusz Cezar, z dużym prawdopodobieństwem kojarzy jego ostatnie…

Czytaj więcej

Program:
Zaginiony świat Angkor Wat

Zaginiony świat Angkor Wat: największy zabytek religijny na świecie

Odwiedzając Kambodżę nie sposób nie odwiedzić Angkor Wat, która jest największym zabytkiem religijnym na świecie. O tym, jak bardzo jest interesująca, przesądzają nie tylko jej rozmiary, ale także ciekawa historia.
Angkor to w rzeczywistości średniowieczne miasto świątynne. Na jego ślady natrafił w kambodżańskiej dżungli francuski przyrodnik Henri Mouhot. Kompleks został wzniesiony w XII wieku przez inżynierów z Imperium Khmerów. Ich państwo nazywano właśnie Angkor, co nawiązywało do słowa…

Czytaj więcej

Program:
Skarby przeszłości i ich tajemnice sezon 4

Skarby przeszłości i ich tajemnice sezon 4

Oto osiem największych skarbów świata — każdy z nich kryje w sobie niezwykłe tajemnice, które pozostawały ukryte… aż do teraz. Naukowcy badają historie kryjące się za biblijnymi opowieściami — na przykład o wieży Babel czy plagach egipskich.  yruszymy w podróż do Jordanii, aby przyjrzeć się starożytnemu miastu Petra, zatrzymamy się w Wielk iej Brytanii, abyzgłębić tajemnice Stonehenge i bezgłowych gladiatorów z Yorku, zbadamy także zagadkę skurczonych ludzkich…

Czytaj więcej

Program:
Wyprawa po skarby z Bettany Hughes

Wyprawa po skarby z Bettany Hughes: wybierz się z nami na wycieczkę do Grecji!

Bettany Hughes to brytyjska historyczka, która podróżuje po świecie śladem słynnych skarbów. Jednym z miejsc, które obrała za cel swej wyprawy, są pełne tajemnic wykopaliska w Grecji. Na jakie ciekawe przypadki tam natrafiła? Sprawdźmy!

Starożytne skarby z Akropolu

Grecja jest uważana przez historyków za kolebkę cywilizacji europejskiej. To dlatego często staje się celem ich podróży. Każdy wielbiciel nauki i kultury chce zobaczyć…

Czytaj więcej

Program:
Starożytny Egipt

Starożytny Egipt: jedna z najbardziej tajemniczych nekropolii

Wśród wszystkich grobowców Egiptu bez wątpienia jednymi z najbardziej znanych są piramida Cheopsa i pozostałe piramidy w Gizie. Archeologia antyczna skupia się jednak na znacznie większym obszarze, w tym wyjątkowej nekropolii Saqqara. Tamtejsza ziemia skrywa skarby sprzed ponad 5000 lat!

Piramida faraona Pepiego II

Nieco mniej znaną od piramid w Gizie, ale nie mniej ciekawą jest ta, którą wybudowano dla faraona…

Czytaj więcej

Program:
Niedziele Tajemnic

Niedziele Tajemnic: jak blisko nam do neandertalczyka?

Może się wydawać, że ewolucja człowieka zaszła już tak dawno, iż między nami a pradawnymi ludźmi nie ma już zbyt wiele połączeń. Jak się jednak okazuje, zdaniem naukowców z neandertalczykami łączy nas znacznie więcej, niż początkowo przypuszczano.

Ślady w DNA

Analiza śladów DNA znalezionych przy kościach pradawnych ludzi pozwoliła zbadać, jak wiele łączy nas prehistorycznymi mieszkańcami naszej planety. Naukowcy dowiedli, że współcześni…

Czytaj więcej

Program:
Miesiąc z morderstwami

Miesiąc z morderstwami: seryjny morderca w powojennym Berlinie

Kradzieże, napaści na tle seksualnym, morderstwa, porwania a nawet akty kanibalizmu – w niemieckiej rzeczywistości po II wojnie światowej nie brakowało najokrutniejszych przestępstw. Ludzie mierzyli się nie tylko ze skrajną biedą, ale też ciągłym zagrożeniem. O swój los szczególnie obawiały się samotne kobiety.

Powtarzające się ataki w lasach

Nie bez powodu powojenny Berlin można nazwać prawdziwą stolicą przestępstw. W 1946 roku dochodziło…

Czytaj więcej

Program:
Czas na teorie spiskowe

Czas na teorie spiskowe: podróże pełne sekretów

Dawne, luksusowe środki transportu nie bez powodu są źródłem fascynacji. Zwłaszcza, jeśli powiązane są z nimi liczne tajemnice, a współcześnie nie mamy już możliwości, by wybrać się nimi w podróż. Nie inaczej jest w przypadku Titanica, który zatonął podczas dziewiczego rejsu oraz kolei Orient Express przeznaczonej niegdyś dla najbogatszych.

Przeczucia odnośnie Titanica

Choć od tragicznej katastrofy Titanica minęło niemal 110 lat, historia…

Czytaj więcej