Blog

Program:
Cykl: Święta ze starożytnym Egiptem

Cykl: Święta ze starożytnym Egiptem

Zapraszamy na arcyciekawą podróż w czasie: specjalny blok programów poświęconych cudom starożytnego Egiptu wyłącznie na kanale Polsat Viasat History. Będziemy świadkami historycznych wydarzeń dzięki takim programom, jak „Tajemnice Sakkary”, „Tajemnica grobowca Kleopatry” czy „Zaginione piramidy Egiptu”. Nie możemy także przeoczyć premier— programów takich jak „Piramidy w Gizie: sięgnąć do gwiazd”, z którego dowiemy się, jak słynne piramidy kryją w sobie tajemnice kosmosu, czy „Abu Simbel: świątynie nad Nilem”, który…

Czytaj więcej

Program:
Królowe, które zmieniły świat

Królowe, które zmieniły światKrólowe, które zmieniły świat: jedne z bardziej inspirujących kobiet w historiiKrólowe, które zmieniły świat

Emancypacja kobiet dokonała się na szeroką skalę głównie w XIX i XX wieku. Nie oznacza to bynajmniej, że wcześniej kobiety nie pełniły najbardziej kluczowych, w tym nawet królewskich ról. Dziś przyglądamy się właśnie jednym z najznamienitszych kobiet w historii – tym, które zasiadały na tronach.

Zapomniana władczyni Egiptu

Czytając o historii Egiptu bardzo często natrafiamy na nazwiska męskich władców, w tym faraonów Ramzesa II, Tutenchamona czy Cheopsa. Uważni historycy pamiętają jednak…

Czytaj więcej

Program:
Hitler i jego władza, sezon 1

Hitler i jego władza: co mogło powstrzymać Adolfowa Hitlera przed byciem dyktatorem?

Choć mogłoby się wydawać, że dzieciństwo Adolfa Hitlera i jego młodość raczej nie sprzyjały późniejszemu dojściu do władzy, stało się jednak całkiem inaczej. Roztoczył on całkowitą dyktaturę nad III Rzeszą i większością Europy. Kres jego zbrodniom położyła dopiero przegrana Niemców w II wojnie światowej. Były jednak momenty w życiu dyktatora, w czasie których był on o włos od porażki już znacznie wcześniej. 

Trudne dzieciństwo

Wczesne lata Adolfa Hitlera bez wątpienia nie…

Czytaj więcej

Program:
Starożytna apokalipsa, sezon 2

Starożytna apokalipsa, sezon 2: jak to się dzieje, że dochodzi do upadku cywilizacji?

Może się wydawać, że niektóre cywilizacje mają na tyle ugruntowane pozycje, że nic im nie zagraża. Historia jednak pokazuje, że w życiu nie ma nic pewnego. Drugi sezon serialu dokumentalnego „Starożytna apokalipsa” na Polsat Viasat History omawia upadki znanych cywilizacji oraz analizuje, jak do nich doszło.

Kultura minojska

Kultura minojska to jedna z najstarszych cywilizacji z czasów epoki brązu. Jej rozwój rozpoczął się około 3 000 roku p. n. e. w rejonie…

Czytaj więcej

Program:
Cykl: Spotkania ze starożytnym Egiptem

Październik pod znakiem egiptologii

Egipt nie bez powodu kusi jako jedna z popularniejszych turystycznych destynacji. To wymarzone miejsce nie tylko dla wielbicieli słonecznych kąpieli, ale też przede wszystkim dla pasjonatów historii. Niejeden szanujący się archeolog był tam wiele razy, mimo tego wciąż pozostało wiele tajemnic do odkrycia. Październik na Polsat Viasat History upłynie właśnie pod znakiem historii Egiptu. To dlatego przygotowaliśmy dla Was trochę ciekawostek historycznych związanych z tym krajem. 

Gdzie pochowana jest Kleopatra?

Choć…

Czytaj więcej

Program:
Chiny: historia i współczesność, sezon 1

Historia Chin: głośne postacie minionych dekad

Chiny to kraj z historią sięgającą ponad 2 000 lat. To wtedy rozpoczęły się procesy upaństwowienia, które doprowadziły do powstania jednej z potęg w dziedzinie rozwoju gospodarczego. Dziś przyglądamy się ostatnim dwóm wiekom w tym kraju, a dokładnie ważnym postaciom, które działały wówczas na politycznej arenie Chin. 

Cesarzowa Cixi (1835-1908)

Cixi nazywana jest przez historyków również Cesarzową Wdową. Początkowo była jedną z kilku nałożnic władcy, później jednak awansowała na główną żonę cesarza…

Czytaj więcej

Program:
Tajemnica grobowca Kleopatry, sezon 1

Gdzie leży Kleopatra?

Kleopatra jest bodaj jedną z najsłynniejszych postaci starożytnego Egiptu – jej siła, styl rządzenia i nienaganny styl, do dziś fascynują ekspertów. Co zaskakujące, wciąż nie wiadomo, gdzie znajduje się jej grobowiec. Dla archeologów to wielka zagwozdka i wyzwanie. Dla fanów historii Egiptu – bez wątpienia spore rozczarowanie.

Nowe technologie

Oczywiście prace egiptologów postępują krok po kroku i nadzieje na odnalezienia grobowca Kleopatry wrastają z każdym miesiącem. Pomocne są między innymi najnowsze…

Czytaj więcej

Program:
Dziki Zachód, sezon 1

Dziki Zachód: historyczne mity, które stworzyła pop-kultura

Określenie „Dziki Zachód” zostało spopularyzowane głównie dzięki westernom, które rozgrywały się w XIX i na początku XX wieku na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Ile w nich fikcji historycznej, a ile faktów i wydarzeń historycznych? Jak w rzeczywistości wyglądały realia tamtych lat?

Początkowo na zachodzie USA mieszkała ludność rdzenna Ameryki Północnej – pierwsze narody, które przybyły na kontynent, zasiedliły najpierw jego wschodnie wybrzeże. Stopniowo osiedleńcy zagarniali dla siebie coraz większe terytoria, co…

Czytaj więcej

Program:
Tajemnice jeziora İznik

Tajemnice Jeziora Iznik: sekret ukryty pod powierzchnią

Iznik to miejscowość w Turcji położona nad jeziorem o tej samej nazwie. Miasto w czasach starożytności i średniowiecza nazywało się Niceą. Jak się okazało, to jedno z największych jezior w kraju, skrywało w sobie architektoniczny sekret, który stał się badawczą perełką dla archeologów, historyków i innych badaczy dziejów.

Podwodne odkrycie archeologiczne

Dziś Iznik to przede wszystkim atrakcyjna miejscowość turystyczna. Także mieszkańcy Polski chętnie wybierają Turcję jako miejsce swoich wojaży, a w…

Czytaj więcej

Program:
Pracując dla wroga

Pracując dla wroga – los robotników przymusowych w III Rzeszy

II wojna światowa to nie tylko dziesiątki milionów ofiar śmiertelnych, ale także kilkanaście milionów robotników przymusowych, którzy od 1939 roku świadczyli pracę na terenie Niemiec. Obowiązek, który początkowo dotyczył tylko dorosłych, został później poszerzony przez nazistów także o osoby od 14. roku życia. Proceder był jawnym łamaniem praw człowieka.

Zastępstwo za żołnierzy na froncie

W czasie, gdy Niemcy zostali oddelegowani na front, III Rzesza borykała się z poważnym niedoborem siły roboczej….

Czytaj więcej