Blog

Program:
Wielkie zagadki starożytnego Egiptu

Wielkie zagadki starożytnego Egiptu

Starożytny Egipt był jedną z największych cywilizacji w historii ludzkości — jego dzieje rozciągają się na 3 tysiące lat. Dzięki cudom współczesnej techniki odkryjemy największe tajemnice Egiptu.

Czytaj więcej

Program:
Nil: 5 tysięcy lat historii

Nil: 5 tysięcy lat historii

Bettany Hughes wyrusza na pokładzie dahabiji — wąskiego statku pływającego po Nilu — w liczącą niemal 1,6 tys. km podróż z Kairu do Wysokiej Tamy Asuańskiej, po drodze zwiedzając Egipt.

Czytaj więcej

Program:
Na tropie zbrodni

Na tropie zbrodni

Fabularyzowany program dokumentalny opisujący najbardziej szokujące i zaskakujące przypadki morderstw w historii. Prowadzący Nicholas Day wprowadzi nas w mroczny świat brutalnych zabójców.

Czytaj więcej

Program:
Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej w kolorze

Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej w kolorze

Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej w kolorze: Program ukazuje historię II wojny światowej przez pryzmat dziesięciu najważniejszych momentów tego wielkiego konfliktu. Trzymająca w napięciu narracja w połączeniu z wyjątkowymi, koloryzowanymi materiałami filmowymi i wypowiedziami najwyższej klasy ekspertów z całego świata sprawi, że ten jeden z najważniejszych okresów w historii ludzkości ożyje na naszych oczach. To spojrzenie na II wojnę światową z zupełnie nowej perspektywy.

Czytaj więcej

Program:
Niedziele pełne tajemnic

Niedziele pełne tajemnic


W każdy niedzielny wieczór w maju zagłębimy się w największe tajemnice historii. Zaczniemy od premiery „Tajemnicy konia trojańskiego”, aby przebyć długą drogę w czasie i przestrzeni: od starożytnej Troi po Amerykę lat 60., od piramidy schodkowej w Sakkarze po powierzchnię Księżyca; będziemy wędrować śladami Huna Attyli, templariuszy i Neila Armstronga, spróbujemy rozszyfrować tajemnice historii i oddzielić fakty od fikcji. Lądowanie na Księżycu: wielkie oszustwo?: Kiedy w lipcu…

Czytaj więcej

Program:
Cykl: II Wojna Światowa

Cykl: II Wojna Światowa – Niemiecka armia na stymulantach

III Rzesza odnosiła spektakularne sukcesy w pierwszych latach II wojny światowej. Działo się to nie tylko dzięki przewadze technologicznej, ale także za sprawą wspomagania farmakologicznego. 

Środkiem, który pozwalał żołnierzom Adolfa Hitlera przekraczać własne ograniczenia, był pervitin. Preparat zawierający metamfetaminę miał być receptą na sukces. Okazało się jednak, że jego zażywanie miało poważne skutki uboczne.

Dodatkowe wspomaganie

W…

Czytaj więcej

Program:
Cykl: Miesiąc z morderstwami

„Cykl: Miesiąc z morderstwami”: Jak zmarła młodziutka siostrzenica Adolfa Hitlera?

Morderstwo czy samobójstwo? Śmierć Geli Raubal, siostrzenicy Adolfa Hitlera, od samego początku budziła kontrowersje. Podobnie jak tajemnicza relacja, która łączyła tych dwoje.

Najbardziej znaną towarzyszką Hitlera, o której wspominają wszystkie jego biografie, była oczywiście Eva Braun. Jednak wcześniej, bo na przełomie lat 20. i 30. Minionego wieku, przyszły przywódca III Rzeszy przeżywał niezdrową fascynację swoją siostrzenicą.

Chory związek

Bez…

Czytaj więcej

Program:
Mordercza Historia

„Mordercza historia” – Zbrodnie ukryte w ciemności

Morderstwo łatwiej ukryć w wielkim mieście i w czasie wojennego chaosu. Dowodem na to jest sprawa Rachel Dobkin. Jej zwłoki odnaleziono w lipcu 1942 w zniszczonej nazistowskimi bombardowaniami stolicy Anglii. Na szczęście wnikliwe dochodzenie sprawiło, że sprawiedliwości stało się zadość.

Intensywne naloty Luftwaffe na Londyn (zwane Blitz) trwały od września 1940 do maja 1941 roku. Początkowo Niemcy bombardowali miasto za dnia, później z uwagi…

Czytaj więcej

Program:
Cywilizacje: chrześcijaństwo

„Cywilizacje: chrześcijaństwo”

Bazylika Grobu Pańskiego – rocznie odwiedzają ją ponad 3 miliony ludzi.

Historia chrześcijaństwa nierozerwalnie związana jest z Bazyliką Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Jak mówi Biblia, to właśnie tam zostało złożone ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu. To święte miejsce dla chrześcijan ma za sobą długą i bogatą historię.

Lata zniszczeń i odbudowy

Wzniesiono je na miejscu, w którym w…

Czytaj więcej

Program:
Projekt 'Nazizm'

„Projekt ‚Nazizm’”: Wielka machina propagandy Josepha Goebbelsa

Adolf Hitler umiał utrzymać zainteresowanie tłumów godzinami. Dowiódł tego już na wiecach w latach 20. XX wieku. Te spotkania były kluczowe, by zdobyć zwolenników. Przekazy były bardzo bezpośrednie, od początku rasistowskie. Przedstawiały Żydów jako wspólnego wroga. Przygotowywano w ten sposób grunt pod Holocaust.

Oficjalne ministerstwo

Wystąpienia na żywo wspierano propagandą w mediach. Tam przekazy były równie proste, aby dotrzeć do każdego. Miały…

Czytaj więcej