Gdzie leży Kleopatra?

Gdzie leży Kleopatra?

Kleopatra jest bodaj jedną z najsłynniejszych postaci starożytnego Egiptu – jej siła, styl rządzenia i nienaganny styl, do dziś fascynują ekspertów. Co zaskakujące, wciąż nie wiadomo, gdzie znajduje się jej grobowiec. Dla archeologów to wielka zagwozdka i wyzwanie. Dla fanów historii Egiptu – bez wątpienia spore rozczarowanie.

Nowe technologie

Oczywiście prace egiptologów postępują krok po kroku i nadzieje na odnalezienia grobowca Kleopatry wrastają z każdym miesiącem. Pomocne są między innymi najnowsze wykorzystywane przez badaczy urządzenia, takie jak na przykład specjalne radary. Wciąż jednak bardziej przybliżają nas do miejsca pochówku Kleopatry i Marka Antoniusza, niż dają nam gwarancję na zalezienie ich miejsca pochówku.

Skąd ta tajemnica?

Skądinąd jest to wielka zagadka, że znamy miejsca pochówku takich osób jak Tutenchamon, kolejni Ramzesi, czy Neferetiti (nie umniejszając oczywiście ich roli w historii), a nie wiemy, gdzie pochowano Kleopatrę i Marka Aureliusza. Być może grobowiec został ukryty, by nie został splądrowany i okradziony? Być może sytuacja jest tak tajemnicza, jak śmierć samej Kleopatry, która doprowadziła do swego samobójstwa, poprzez zaatakowanie jej przez węża? Zagadek i tajemnic jest tu bez wątpienia bez liku.

Kilka teorii

W 2022 roku ogłoszono istnienie tunelu (pod grobowcem Ozyrysa), na którego końcu miałyby znajdować się właśnie doczesne szczątki ostatniej w faraonek Egiptu. Badacz ocenił szanse niezbyt optymistyczne (na 1%), nie przywiązywałabym się zatem za bardzo do jego teorii. Próby odnalezienia miejsca spoczynku faraonki i Marka Antoniusza poruszył nawet samego Szekspira, który też zastanawiał się, gdzież to może być! 

Kwestia samego Antoniusza może być nieco prostsza – być może jego ciało zostało skremowane, dzięki czemu zajęło mniej miejsca i trudniej je znaleźć. Wg bodaj największej liczby teorii, rzymski wódz Oktawian August pozwolił na wspólnych pochówek pary w Aleksandrii. Gdzie on jednak nastąpił? Tego nie wiemy dziś. 

Szukasz ciekawego serialu dokumentalnego na temat Kleopatry? Na coraz dłuższe wieczory polecamy program „Tajemnica grobowca Kleopatry” (od 3 października o 21:00 w każdy wtorek na Polsat Viasat History). Jeśli uwielbiasz historię starożytnego Egiptu, zachęcamy do przeczytania artykułu „Królowe starożytnego Egiptu: dowiedz się więcej o słynnych władczyniach.”.


Autor: Zuzanna Pęksa