Tajemnice celtyckiego grobowca: skarby i artefakty znalezione na farmie

Tajemnice celtyckiego grobowca: skarby i artefakty znalezione na farmie

Bywa, że na najbardziej szokujące odkrycia archeologiczne, pełne wyjątkowych skarbów i artefaktów, natrafia się w najmniej spodziewanych miejscach. Tak było w przypadku celtyckiego grobowca, na który grupa archeologów natrafiła… na jednej z walijskich farm.

Więcej o samych Celtach

By mówić o wspomnianym archeologiczny wykopalisku, kryjącym starożytne artefakty, warto wspomnieć nieco więcej o samej kulturze Celtów. Za kolebkę Celtów uważa się tereny kurhanów na terenie południu Niemiec, ale ślady ich kultury można znaleźć właśnie na Wyspach Brytyjskich, a nawet w Polsce. To im zawdzięczamy rozwój cywilizacji na naszych ziemiach, w tym między innymi rozwój narzędzi z żelaza, czy wprowadzenie do użytku koła garncarskiego.

Wyjątkowe wykopaliska

W odległej walijskiej wsi dokonano wykopalisk, które odkryły pełne tajemnic skarby liczące sobie tysiące lat. Znaleziska archeologiczne pozwoliły znacznie lepiej poznać kulturę Celtów. Pochowany w kurhanie wojownik nie był sam – wraz z nim pod ziemią znajdował się także bogato zdobiony rydwan.

W czasie działań archeologów w Pembrokeshire udało się odnaleźć dwa żelazne koła, a także miecz. Jednym z cenniejszych znalezisk okazała się bogato zdobiona tarcza, która pełniła funkcje obronne i nosiła na sobie ślady ciosów. Tajemnicą celtyckiego grobu pozostaje, czy konie zginęły wraz z celtyckim wojownikiem, też czy ich pochówek miał charakter rytualny. O samym mężczyźnie nie wiadomo wiele, poza tym, że gdy zmarł miał około 40 lat.

Znalezisko było na tyle nietypowe, że początkowo eksperci nie mogli uwierzyć, co faktycznie znaleziono w liczącym 2200 lat kurhanie. Badaczom udało się jednak potwierdzić, że to, co odkryły wykopaliska, choć nietypowe, jest jednak autentyczne.

Co obejrzeć w lutym 2023? Premiera programu „Tajemnice celtyckiego grobowca” już 5 lutego o godzinie 21:00 na Polsat Viasat History. Osobom zainteresowanym archeologią polecamy także nasz artykuł „Starożytny Egipt: jedna z najbardziej tajemniczych nekropolii”.


Autor: Zuzanna Pęksa