„Cykl: Tajemnice starożytnego Egiptu”: najstarsza z piramid w Egipcie

„Cykl: Tajemnice starożytnego Egiptu”: najstarsza z piramid w Egipcie

Myśląc o piramidach w Egipcie, większość osób wyobraża sobie najsłynniejszą z nich, piramidę Cheopsa. Uważana za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego, przez niemal cztery tysiąclecia była najwyższą budowlą na ziemi. Przewyższyły ją dopiero średniowieczne katedry. Jednak historia piramid w Egipcie rozpoczęła się kilka pokoleń przed Cheopsem. Pierwszym z egipskich faraonów, któremu wzniesiono grobowiec w kształcie kamiennej piramidy był Dżoser, panujący w XXVII wieku p.n.e..

Dzieło Imhotepa

Zaprojektował ją Imhotep, człowiek wielu talentów, królewski wezyr, lekarz i kapłan. Jego sława w starożytności przyćmiła faraona, wiele wieków po śmierci był czczony jako bóg. Wykopaliska archeologiczne w Sakkarze wykazały, że Imhotep podczas prac nad piramidą kilkakrotnie zmieniał koncepcję. Wcześniej grobowce władców miały kształt mastaby – ściętego ostrosłupa. Tutaj również pierwotnie powstała mastaba o wysokości około ośmiu metrów. Na niej nadbudowano kolejną, potem jeszcze jedną – łącznie sześć segmentów, tworzących charakterystyczny, schodkowy kształt. Sześćdziesięciometrowa budowla w Sakkarze była do czasu wybudowania piramidy w Meidum najwyższą konstrukcją świata.

Kamienna rewolucja

Kamień nie był budulcem powszechnie stosowanym w Egipcie. Domy budowano z drewna i z cegły. Nawet pałac faraona był ceglany. Dlatego decyzja o tym, aby grobowiec władcy był potężną budowlą z kamienia była prawdziwie rewolucyjna. Kamień trudno było pozyskać, obrabiać i transportować. Jednocześnie jest to jednak materiał znacznie trwalszy i to właśnie dzięki wykorzystaniu tego surowca piramidy w Egipcie podziwiamy do dziś.

Tajemnice Suchej Fosy

Materiał budowlany w tym przypadku nie został przetransportowany z daleka. W XX wieku archeolodzy odkryli, że piramida otoczona była suchą fosą. Prawdopodobnie to właśnie stamtąd wykuto wapień, z którego wzniesiono piramidę. Na temat fosy istnieje również ciekawa teoria polskich archeologów, prowadzących badania na stanowisku w Sakkarze. Być może była ona nie tylko kamieniołomem, lecz także modelem drogi pełnej przeszkód, którą faraon będzie musiał przemierzyć w zaświatach.

Więcej o piramidzie Dżosera oraz innych piramidach w Egipcie i ich sekretach, odkrywanych dzięki nowoczesnym metodom badań archeologicznych dowiecie się z cyklu „Tajemnice Egiptu”, od 1 marca na kanale Polsat Viasat History.

Autorka tekstu: Maria Więckowska