Miesiąc z morderstwami: seryjny morderca w powojennym Berlinie

Miesiąc z morderstwami: seryjny morderca w powojennym Berlinie

Kradzieże, napaści na tle seksualnym, morderstwa, porwania a nawet akty kanibalizmu – w niemieckiej rzeczywistości po II wojnie światowej nie brakowało najokrutniejszych przestępstw. Ludzie mierzyli się nie tylko ze skrajną biedą, ale też ciągłym zagrożeniem. O swój los szczególnie obawiały się samotne kobiety.

Powtarzające się ataki w lasach

Nie bez powodu powojenny Berlin można nazwać prawdziwą stolicą przestępstw. W 1946 roku dochodziło tam średnio do ponad dwustu napadów i aż pięciu morderstw na dobę. W kwietniu tego roku pewna młoda Niemka chciała udać się w podróż pociągiem z Berlina do Brandenburga. Niestety, nie było już wolnych miejsc.

Tajemniczy mężczyzna zaproponował, że zawiezie ją na miejsce. Jak się okazało, był to niebezpieczny gwałciciel. Później dochodziło jeszcze do wielu ataków na samotne kobiety, których mężowie przebywali w więzieniach lub zginęli w czasie II wojny światowej. Miały one miejsce głównie na północy i wschodzie stolicy Niemiec.

Trudne śledztwo

Dochodzenie wykazało, że przestępstwa te łączy wiele wspólnych cech. Zabójca zawsze był uprzejmy, próbował wskazać kobietom drogę lub wygodny skrót, finalnie jednak dochodziło do brutalnej napaści. Za miejsce zbrodni wybierał zazwyczaj las. Śledztwo było utrudnione z dwóch powodów. Przede wszystkim powojenna niemiecka policja cierpiała na braki personalne. Dodatkowo w latach 40. nie były znane metody naukowe, które dziś są powszechnie stosowane w kryminologii.

Odnalezienie winnego

Na szczęście śledczy z miejsc zbrodni pozyskali odciski palców, jedna z ofiar którym udało się przeżyć rozpoznała też swego oprawcę. Był nim Willi Kimmritz. Okazało się, że ten gwałciciel i seryjny morderca w berlińskich lasach zaatakował kilkanaście kobiet, a zabił aż cztery. Sprawiedliwości stało się za dość. Kimmritz został skazany za swoje pełne nienawiści przestępstwa na karę śmierci.

Jeśli zastanawiacie się, co oglądać w lutym 2022, polecamy trzymający w napięciu cykl „Miesiąc z morderstwami”. Premiera w poniedziałek 7 lutego na Polsat Viasat History o 21:00 (kolejne odcinki w dni powszednie). Jeśli interesują Was przestępstwa popełnione w starożytności, polecamy nasz artykuł „Śmierć Filipa II Macedońskiego

 

Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa