Normandia: kraj wojowników

Normandia: kraj wojowników

Normandia to kraina geograficzna położona we Francji, która wielbicielom historii kojarzy się przede wszystkim ze słynnym lądowaniem w Normandii. Jej dzieje sięgają jednak znacznie, znacznie dalej. Co sprawiło, że teren ten był tak popularny od starożytności aż po nowożytność? 

Pierwsi mieszkańcy pojawili się na terenie dzisiejszej Normandii jeszcze przed neandertalczykami, zaś pierwsi ludzie – około 5 000 lat temu. Początkowo byli to celtowie, później pochodzący ze Skandynawii Normanowie (wikingowie), stąd tej krainie nadano taką właśnie nazwę. W X wieku na terenie tym oficjalnie powstało księstwo Normandii. Jego historia nie była jednak bynajmniej spokojna.

Niespokojne dzieje

Władcą księstwa został władca normański, Rollon, zwany też Rollo. Wraz z objęciem władzy Rollo przyjął chrzest a także uznał zwierzchnictwo frankijskiego króla, Karola III. Władzę po Rollonie przejął jego syn, Wilhelm I Długi Miecz. Ekspansja Normanów nie zatrzymała się wcale na Normandii. Ich ambicje sięgały dalej, między innymi do Włoch, na Sycylię, a nawet to Anglii (w tym przypadku swój udział miał Wilhelm I Zdobywca). Losy Normandii i Anglii zostały ze sobą połączone na blisko półtora stulecia. Henryk II Plantagenet i Ryszard Lwie Serce byli potomkami właśnie Wilhelma Zdobywcy.

Czemu akurat Normandia?

Z pewnością Normandia była krainą pożądaną ze względu na swoje położenie geograficzne. Bliskość kanału La Manche pozwalała w wygodny sposób przedostać się na Wyspy Brytyjskie. Pod władzą XII wiecznych książąt region bardzo się rozwinął, nie tylko pod względem liczby mieszkańców, ale także rolnictwa i budownictwa. Nic dziwnego, że był to region wciąż interesujący dla Francji. I rzeczywiście, na początku XIII wieku Filip II August zdobył księstwo Normandii. 

Zastanawiacie się, co oglądać w kwietniu? Wielbicielom historii i geografii polecamy trzyodcinkowy serial dokumentalny „Normandia: kraj wojowników”. Serial będzie można zobaczyć na Polsat Viasat History w każdy piątek od 7 kwietnia o 21:00. Tym, którzy szczególnie cenią sobie historię tego regionu, polecamy nasz artykuł „Największe oszustwa II wojny światowej: jak wprowadzano w błąd III Rzeszę?”.


Autor: Zuzanna Pęksa