„Planeta skarbów”: najsłynniejsze piramidy świata

„Planeta skarbów”: najsłynniejsze piramidy świata

Egipt i spędzane tam wakacje kojarzą się nam przede wszystkim z piramidami. Piramidy w Gizie są tak cennym dziedzictwem historii, że zostały wpisane na listę siedmiu cudów świata. Do dziś fascynują one wielbicieli historii, archeologów, ale także po prostu turystów.

Piramida Cheopsa

Piramida Cheopsa nazywana jest też Wielką Piramidą w Gizie. Jest tak oczywiście ze względu na jej rozmiary. Zajmuje bowiem powierzchnię ponad 5 hektarów. To jeden z najsłynniejszych zabytków starożytnego Egiptu. Ten wybudowany z wielkim rozmachem grobowiec powstawał 20 lat, na sztucznie wyrównanym terenie i polu będącym niemal idealnym kwadratem. Do dziś dla wielu osób ciekawostką historyczną jest to, jak tysiące lat temu możliwa była taka doskonałość. Paradoksem jest to, że nie wiadomo, czy w ogóle w Piramidzie Cheopsa został pochowany władca, który zlecił jej budowę i na którego cześć została nazwana.

Piramida Chefrena

Płaskowyż w Gizie zdobi także Piramida Chefrena. Jest ona nieco mniej znana od Piramidy Cheopsa, ale również stanowi niezwykle ważny element dziedzictwa kulturowego Egiptu. To właśnie obok niej usytuowany jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych posągów na świecie, czyli wielki Sfinks. Najprawdopodobniej przedstawia on właśnie wizerunek Chefrena. Wielu podejrzewa, że tajemnicza budowla miała strzec stojących nieopodal piramid egipskich.

Piramida Mykerinosa

Piramida Mykerinosa jest najmniejszą spośród trzech opisywanych. Jeśli jednak ktoś chciałby zobaczyć wnętrze piramid w Gizie zachowane w najbardziej oryginalnej formie, to właśnie ona nadaje się do tego celu idealnie. To właśnie w niej znaleziono rzeźby będące jednymi z najcenniejszych zabytków tego typu w regionie. Znajdowały się tam między innymi posągi ukazujące Mykerinosa w otoczeniu egipskich bogów.

Jeśli ciekawi Was Egipt i historia piramid w Gizie, polecamy serial dokumentalny „Planeta skarbów” (w soboty o 19:55 na Polsat Viasat History). W programie także między innymi: Park Narodowy Serengeti w Tanzanii, jordańska pustynia czy Pałac Wiatrów w Jaipurze w Indiach. Więcej o niezwykłych miejscach piszemy w artykule „Zapraszamy do Miasta Widma”.

 

Autorka: Zuzanna Pęksa