Starożytny Egipt: jedna z najbardziej tajemniczych nekropolii

Starożytny Egipt: jedna z najbardziej tajemniczych nekropolii

Wśród wszystkich grobowców Egiptu bez wątpienia jednymi z najbardziej znanych są piramida Cheopsa i pozostałe piramidy w Gizie. Archeologia antyczna skupia się jednak na znacznie większym obszarze, w tym wyjątkowej nekropolii Saqqara. Tamtejsza ziemia skrywa skarby sprzed ponad 5000 lat!

Piramida faraona Pepiego II

Nieco mniej znaną od piramid w Gizie, ale nie mniej ciekawą jest ta, którą wybudowano dla faraona Pepiego II. Jej ściany pokryte są tak zwanymi Tekstami Piramid. Są one źródłem wiedzy dla archeologów i historyków – opowiadają o wierzeniach mieszkańców starożytnego Egiptu, w tym o ich pojmowaniu życia po śmierci. Kompleks grobowy został odkryty w 1881 roku przez przedstawiciela francuskiej archeologii, Gastona Maspero.

Starożytna nekropolia Saqqara

Sama piramida znajduje się na terenie starożytnej nekropolii Saqqara. To tam miejsce spoczynku znajdowali faraonowie, dostojnicy, ale też inne ważne dla Starożytnego Państwa osoby. Nazwa miejsca wywodzi się od boga Sokarisa, który według wierzeń miał opiekować się tym kluczowym dla archeologów cywilizacji starożytnego Egiptu terenem.
Najbardziej znanym obiektem nekropolii jest piramida Dżesera – najstarsza tego typu budowla w całym Egipcie. Materiał budowlany, z którego powstała, to ociosany kamień. Co ciekawe, na terenie starożytnej nekropolii Saqqara znajdują się także grobowce zwierząt, na przykład grób byka Apisa.

Niezwykłe odkrycie

Teren egipskiego cmentarza wciąż stanowi miejsce badań archeologicznych i kryje przed naukowcami wiele tajemnic. Warto wspomnieć, że w 2018 roku (zatem blisko 140 lat od pierwszych wykopalisk) odnaleziono tam nienaruszony grobowiec. Przetrwał on 4000 lat nietknięty ludzką ręką.
To pozwala przypuszczać, że wyjątkowa nekropolia wciąż kryje w sobie mnóstwo sekretów i może stanowić idealne miejsce do badań dla historyków i do poszukiwania zaginionych grobowców Egiptu.

Jeśli fascynuje Cię archeologia antyczna i lubisz programy związane z Egiptem, ten cykl ciekawych filmów dokumentalnych na Polsat Viasat History jest dla Ciebie! „Starożytny Egipt” oglądać można od 7 marca w dni powszednie o 20:00. Tego nie możesz przegapić!

 

Autor: Zuzanna Pęksa