W głowie Agathy Christie: Trzecia po Bogu i Szekspirze

W głowie Agathy Christie: Trzecia po Bogu i Szekspirze

Twierdziła, że najlepsze pomysły przychodzą podczas mycia naczyń. Agatha Christie musiała naprawdę lubić zmywać. W końcu pisała najlepsze powieści detektywistyczne.

W zestawieniu książek wszechczasów znalazła się na trzecim miejscu, zaraz po Biblii i dziełach Szekspira. Chociaż dzisiaj uważana jest za jedną z najlepszych pisarek powieści kryminalnych, początkowo jej kariera mogła się potoczyć w zgoła innym kierunku.

Wielbicielka matematyki i kąpieli

Młodzieńczym zainteresowaniem Christie była matematyka. Kochała liczby oraz łamigłówki, co zresztą przełożyło się na jej powieści – precyzyjnie skalkulowane zagadki kryminalne. Inne ciekawostki o Agathcie Christie? Lubiła jabłka, kąpiele, psy (już w dzieciństwie jej towarzyszem był terrier Peter) oraz ciszę. Nie znosiła za to smaku i zapachu gotowanego mleka. Naukę pobierała na stancjach w Anglii i Francji, szlifując umiejętności muzyczne. Ale nader wszystko potrafiła pisać.

Skazana na zbrodnię

Już jako dziecko Agatha Christie zaczytywała się w przygodach Sherlocka Holmesa i Arsena Lupina. Swój pierwszy wiersz opublikowała na łamach londyńskiej gazety w wieku 11 lat. To jednak wydana w 1920 roku powieść „Tajemnicza historia w Styles” zainicjowała drogę po tytuł “królowej kryminałów”.

Właśnie w tej książce ożywa postać Herkulesa Poirot. Pomysł jej napisania zrodził się podczas jednego z nocnych dyżurów w aptece – w czasie I wojny światowej Agatha Christie podjęła pracę pielęgniarki i farmaceutki. Zdobyła wtedy wiedzę z zakresu medycyny i na temat trucizn, którą niejednokrotnie wykorzystywała w swoich książkach. Ponad 30 jej postaci zginęło właśnie od zatrucia.

Tajemnice Agathy Christie 

O dziwo pierwsza powieść Agathy Christie nie spotkała się zainteresowaniem ze strony wydawnictw. W końcu jej opowiadania zdecydował się wydawać „The Evening News”. Za pierwsze honorarium kupiła sobie automobil, co zresztą nie powinno dziwić. Agatha uważała, że dwa najbardziej ekscytujące wydarzenia w jej życiu to pierwszą jazda samochodem i spotkanie z królową Elżbietą.

Po kolejnych sukcesach, gdy była już pisarką odnoszącą sukcesy, Christie kupiła dom Scotswood. Uważano, że ciążyła na nim klątwa, co autorkę fascynowało. I niestety okazało się prorocze. W 1926 roku zmarła jej matka, brat uzależnił się od narkotyków, a mąż Agathy Christie, Archibald Christie zażądał rozwodu, by móc związać się z kochanką Nancy Neele. Kiedy w grudniu tego samego roku Agatha Christie zaginęła na kilka dni, szukała jej cała Anglia, Scotland Yard oraz inni pisarze.

Prasa sugerowała, że autorka wszystko upozorowała, by przyciągnąć uwagę czytelników. Rozważano również samobójstwo lub morderstwo z rąk męża. Aghata została odnaleziona hotelu w uzdrowiskowym Harrogate, gdzie zameldowała się pod nazwiskiem kochanki męża. Zapytana przez niego, czy wie co się działo przez ostatnie 11 dni, nic nie pamiętała. Do tej pory sprawa zaginięcia Agathy Christie pozostaje niewyjaśniona.

Im kobieta starsza, tym lepsza

Drugim mężem Agathy Christie był o 14 lat młodszy archeolog, Max Mallowan. Christie żartowała, że „Archeolog to najlepszy mąż, jakiego można sobie wyobrazić. Im starsza staje się żona, tym bardziej wzrasta jej wartość w oczach męża”. Pobrali się w 1930 roku, a w tym samym roku Agatha dołączyła do Klubu Detektywów zrzeszającego pisarzy kryminałów.

Postacie Agathy Christie

Agatha Christie dała czytelnikom na całym świecie niezapomnianych bohaterów. Ikoną stali się ekscentryczny detektyw Herkulesa Poirot, który wystąpił w 33 powieściach oraz sympatyczna panna Jane Marple, która rozwiązywała zagadki w 12 powieściach. Książki Agathy Christie zostały zekranizowane w filmach i programach telewizyjnych. To również pierwsze postacie z literatury kryminalnej, które doczekały się swoich biografii.

Dwie ostatnie książki zostały zgodnie z wolą autorki wydane po jej śmierci – rozwiązuje w nich historie swoich kultowych bohaterów. O wielkości Agathy Christie niech świadczy fakt, że dziś dochody spółki, która posiada prawa do jej książek wynoszą około trzech miliardów funtów rocznie. Za zgodą potomków Agathy Christie historię Herkulesa Poirot kontynuuje „nowa Agatha Christie” – Sophie Hannah.

Jeśli zastanawiacie się, co obejrzeć, by poznać sekrety słynnej pisarki, już w piątek, 17 grudnia o 18.45 zapraszamy na dokument „W głowie Agathy Christie” na Polsat Viasat History. O ważnych dla autorki miejscach przeczytacie w artykule o Anglii ukochanej przez pisarkę.

 

aut. Zuzanna Pęksa