Historia Chin: głośne postacie minionych dekad

Historia Chin: głośne postacie minionych dekad

Chiny to kraj z historią sięgającą ponad 2 000 lat. To wtedy rozpoczęły się procesy upaństwowienia, które doprowadziły do powstania jednej z potęg w dziedzinie rozwoju gospodarczego. Dziś przyglądamy się ostatnim dwóm wiekom w tym kraju, a dokładnie ważnym postaciom, które działały wówczas na politycznej arenie Chin. 

Cesarzowa Cixi (1835-1908)

Cixi nazywana jest przez historyków również Cesarzową Wdową. Początkowo była jedną z kilku nałożnic władcy, później jednak awansowała na główną żonę cesarza chińskiego Xianfenga. Jej rola wzrosła między innymi dlatego, że pierwsza żona władcy nie była w stanie dać mu dziedzica. Cixi urodziła późniejszego cesarza Tongzhi, dzięki czemu stała się małżonką numer jeden. 

Po śmierci męża, od 1861 przez lata sprawowała faktyczną władzę nad Chinami. Najpierw robiła to w imieniu małoletniego syna, potem (najprawdopodobniej) pozbawiła go życia, by nadal kierować cesarstwem chińskim. Podkreśla się jej rolę w zakresie chińskiej edukacji – pod koniec życia pozwoliła na otwarcie szkół oraz zrobiła wiele w dziedzinie propagowania chińskiej kultury.

Puyi (1906-1967)

Aisin Gioro Puyi był ostatnim cesarzem chińskim. Na tron został wyniesiony w wieku zaledwie dwóch lat, po śmierci cesarzowej Cixi. Nadano mu wówczas imię Xuantong, jednak władanie mężczyzny nie trwało długo. Miał zaledwie sześć lat, gdy Chinami zaczął rządzić pierwszy prezydent,  Sun Jat-sen. Przekazanie władzy odbyło się w sposób bezkrwawy, a małemu Puyi przyobiecano dobre traktowanie. W dorosłym życiu przez lata znajdował się w radzieckiej niewoli, później żył jak zwykły obywatel (był między innymi ogrodnikiem i archiwistą).

Mao Tse Tung (1893-1976)

Gdyby stworzyć listę najkrwawszych dyktatorów na świecie, Mao Tse Tung z pewnością miałby na niej swoje mało zaszczytne miejsce. Rządził on Chinami przez kilkadziesiąt lat, a jego dyktatura zyskała nawet własną nazwę – maoizm. 

Mao w swoich pierwszych działaniach odnosił się do rewolucjonizmu, idei liberalizmu, a nawet feminizmu. Pochodził z chłopskiej rodziny, ale nauka odegrała w jego życiu ważną rolę. Do lat 50. XX wieku jednym z jego największych sojuszników był Józef Stalin, zaś sam Mao Tse Tung w historii zapisał się krwawymi zgłoskami. Według ekspertów odpowiadał on za śmierć nawet 70 milionów osób, co czyni go jednym z największych zbrodniarzy w dziejach.

Na dwuodcinkowy serial dokumentalny „Chiny: historia i współczesność” (s. 1) na Polsat Viasat History zapraszamy w środę 18 października o 21:00. Więcej na temat programu przeczytacie tutaj.


Autor tekstu: Zuzanna Pęksa