„Cykl: Miesiąc z morderstwami”: Jak zmarła młodziutka siostrzenica Adolfa Hitlera?

„Cykl: Miesiąc z morderstwami”: Jak zmarła młodziutka siostrzenica Adolfa Hitlera?

Morderstwo czy samobójstwo? Śmierć Geli Raubal, siostrzenicy Adolfa Hitlera, od samego początku budziła kontrowersje. Podobnie jak tajemnicza relacja, która łączyła tych dwoje.

Najbardziej znaną towarzyszką Hitlera, o której wspominają wszystkie jego biografie, była oczywiście Eva Braun. Jednak wcześniej, bo na przełomie lat 20. i 30. Minionego wieku, przyszły przywódca III Rzeszy przeżywał niezdrową fascynację swoją siostrzenicą.

Chory związek

Bez wątpienia Austriak miał obsesję na punkcie Geli. Nie zważał na jej młody wiek i koligacje rodzinne. Powoli zamienił życie dziewczyny w dramat. Początkowo cieszyła się ona z tego, że wujek wszędzie ją zabiera oraz zapewnia jej dostatnie i wygodne życie. Szybko jednak poczuła się jak w złotej klatce.

To, co tak naprawdę łączyło tych dwoje do dziś pełne jest ukrytych sekretów. Wiadomo, że Hitler podejmował wiele kluczowych decyzji za córkę swojej przyrodniej siostry. Nie chciał także wyrazić zgody na jej zaręczyny. Po trzech latach tej dziwnej, chorej relacji, rozegrał się prawdziwy dramat.

Samobójstwo czy morderstwo?

Geli zmarła 18 września 1931 roku w monachijskim mieszkaniu dyktatora, a zabił ją strzał z pistoletu. Dochodzenie wykazało, że było to samobójstwo. Młoda kobieta miała postrzelić się sama z broni należącej do Hitlera. Mężczyzna posiadał mocne alibi – przemawiał wówczas na zjeździe w Norymberdze.

W śledztwie pojawiły się jednak pewne rozbieżności. Według jednego z badań Geli miała być znaleziona zaledwie kilka godzin po swej śmierci, według innego – być może dopiero po 24 godzinach. To oznaczałoby, że Adolf Hitler mógł popełnić morderstwo i dopiero potem wyjechać. Po II wojnie światowej podejrzewano również, że przestępstwo popełnił w jego imieniu ktoś działający na zlecenie.

Brak jednoznacznej odpowiedzi

Nawet jeśli na początku lat 30. kryminologia znała odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę się stało, Adolf Hitler, jako przywódca nazistów mógł w łatwy sposób uniknąć sprawiedliwości. Niejeden lekarz patolog mógł sfałszować wyniki badań na jego korzyść.

Jedno jest pewne, nawet jeśli to nie on pociągnął za spust, a jedynie doprowadził do dramatycznych wydarzeń w mieszkaniu Prinzregent Platz, wciąż ponosił za nie odpowiedzialność.

Podpowiadamy, co oglądać w maju. Od poniedziałku do piątku o 22:00 w cyklu „Miesiąc z morderstwami” pokażemy między innymi serial dokumentalny „Nazizm: morderstwa i tajemnice”. Jeśli interesuje Cię tematyka przestępstw, polecamy także „Morderczą historię”.

 

Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa