„Historia odkryta na nowo”, sezon 2 – „armia duchów” na straży lądowania w Normandii

„Historia odkryta na nowo”, sezon 2 – „armia duchów” na straży lądowania w Normandii

Historycy wciąż odkrywają przed nami tajemnice II wojny światowej. Jak się okazuje, także przygotowania do słynnej Operacji Overlord kryją w sobie wiele ciekawostek historycznych. Dokładna analiza wydarzeń pokazuje, że dzięki sprytowi aliantów, Adolf Hitler nie miał pojęcia o dokładnym miejscu lądowania w Normandii.

Przygotowania do D-Day

Jednym z najbardziej przełomowych momentów II wojny światowej był tak zwany D-Day – lądowanie aliantów w Normandii. Operacja nastąpiła 6 czerwca 1944 roku, a kierował nią amerykański generał, Dwight Eisenhower. Pod swoim dowództwem miał żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. D-Day zakończył się dla aliantów spektakularnym sukcesem, ale wymagał skrupulatnych przygotowań i wielkich poświęceń.

Wszystko utrzymywano w najściślejszej tajemnicy przed nazistami. Aby oszukać Adolfa Hitlera co do planowanego miejsca desantu, przygotowano tak zwaną Operację Fortitude. Tę wyjątkową ciekawostkę historyczną dotyczącą największej operacji tego typu w czasie II wojny światowej odtajniono dopiero pod koniec XX wieku, w 1996 roku.

Nietypowa armia duchów

W celu zmylenia niemieckiego wywiadu i dowództwa Wehrmachtu utworzono tak zwaną 23. Jednostkę Specjalną Kwatery Głównej. Jej członków nazywano „armią duchów”. Ich głównym zadaniem było skłonienie Niemców do przerzucenia głównych sił w rejon Brestu. Wszystko po to, by odwrócić uwagę od lądowania w Normandii. Wojskowe siatki maskujące, ślady czołgów i zwodnicze transmisje radiowe stanowiły zaledwie część alianckich trików.

Bardzo skuteczne okazały się też… gumowe atrapy czołgów, czy puszczane z głośników odgłosy wozów pancernych. Operacja Fortitude była strzałem w dziesiątkę. Niemcy uznali aliantów za wyjątkowo nieostrożnych. Uwierzyli, że planowana inwazja nastąpi w okolicach Brestu, a nie na plażach Normandii. Tym samym skutecznie odciągnęło uwagę od organizowanej w największej tajemnicy Operacji Overlord.

Operacja „Fortitude” to jedna z wielu tajemnic naszej historii, które ukazuje sezon 2. cyklu „Historia odkryta na nowo” (w dni powszednie o 21:55 na Polsat Viasat History). Jeśli zastanawiasz się, co obejrzeć w czerwcu 2021, to dobry wybór! Więcej ciekawostek dotyczących historii II wojny światowej znajdziesz tutaj.

 

Autor: Zuzanna Pęksa