Blog

Cykl: II Wojna Światowa – Niemiecka armia na stymulantach

III Rzesza odnosiła spektakularne sukcesy w pierwszych latach II wojny światowej. Działo się to nie tylko dzięki przewadze technologicznej, ale także za sprawą wspomagania farmakologicznego. 

Środkiem, który pozwalał żołnierzom Adolfa Hitlera przekraczać własne ograniczenia, był pervitin. Preparat zawierający metamfetaminę miał być receptą na sukces. Okazało się jednak, że jego zażywanie miało poważne skutki uboczne.

Dodatkowe wspomaganie

W początkowych miesiącach II wojny światowej niemiecka taktyka wojny błyskawicznej święciła triumfy. 10 maja 1940 roku – w tym samym dniu, gdy brytyjskim premierem mianowano Winstona Churchilla – Wehrmacht rozpoczął inwazję na Belgię i Holandię. Wojska Hitlera odniosły ekspresowe zwycięstwo. Kolejnym celem stała się Francja, która po kilku tygodniach również została rzucona na kolana.

Za spektakularnymi sukcesem stały jednak nie tylko czołgi, samoloty i niemieckie u-booty, ale też znarkotyzowana armia, która nie czuła zmęczenia. Najlepiej dowodzi tego fakt, że wiosną i latem 1940 roku niemieccy żołnierze otrzymali aż 35 milionów magicznych tabletek.

Sprzedawany bez recepty pervitin zrobił zresztą karierę w całej III Rzeszy, nie tylko w wojsku i to już w latach 30. Dopiero od 1939 roku wydawano go z przepisu lekarza. Wcześniej bez limitów mogły go zażywać nawet zmęczone gospodynie domowe.

Proszek, który czyni cuda

Metamfetamina uważana wtedy za zwykły lek, odpędzała senność, sprawiała, że armia Hitlera nabierała odwagi, pokonując traumatyczny stres. Niektóre źródła historyczne mówią, że to właśnie działanie pervitinu pozwoliło nazistom tak długo utrzymywać swoją przewagę. Środek był z pewnością odpowiedzialny również za wiele zbrodni wojennych Wehrmachtu.

Początkowo uważano, że przyjmowanie tego witalizującego preparatu może przynieść tylko korzyści. Mężczyźni walczący dla Adolfa Hitlera w mundurach III Rzeszy odczuwali euforię i mieli wyostrzone zmysły. Biorąc udział w bitwie, często nie czuli lęku, całkiem wyzbywając się poczucia zagrożenia. Musiało to nieść ze sobą poważne konsekwencje.

Skutki uboczne

Dziś już wiemy, że pervitin mógł pomagać w wygrywaniu historycznych bitew, ale prowadził też do uszkodzenia komórek nerwowych. Pracujący na wysokich obrotach mózg, szybko zaczynał mieć problemy z przyswajaniem i zapamiętywaniem. Nie bez znaczenia było też silne uzależnienie. Żołnierze pisali do rodzin listy z prośbami o wysłanie specyfiku. Być może, gdyby dłużej mieli do niego nieograniczony dostęp, historia Europy mogłaby potoczyć się inaczej.

Co oglądać w maju 2021? Błyskawiczny przemarsz znarkotyzowanej armii Hitlera ukazany w kolorze tylko w cyklu „II wojna światowa” (od poniedziałku do piątku o 21:00). Nim jednak doszło do wojny, naziści musieli postarać się o dojście do władzy.

 

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Cykl: II Wojna Światowa

Zapraszamy na filmy i programy będące szczegółową analizą wszystkich aspektów największego i najbardziej niszczycielskiego konfliktu w historii ludzkości — od początków zła po heroiczną drogę do zwycięstwa. Słynne miasta w ogniu, plaże przekształcone w pola bitew, zwykli ludzie stający się bohaterami albo potworami: wszystko to zobaczymy na kanale Viasat Historia w ramach serii opowieści o II wojnie światowej.

Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej w kolorze :Program ukazuje historię II wojny światowej przez pryzmat dziesięciu najważniejszych momentów tego wielkiego konfliktu. Trzymająca w napięciu narracja w połączeniu z wyjątkowymi, koloryzowanymi materiałami filmowymi i wypowiedziami najwyższej klasy ekspertów z całego świata sprawi, że ten jeden z najważniejszych okresów w historii ludzkości ożyje na naszych oczach. To spojrzenie na II wojnę światową z zupełnie nowej perspektywy.

II wojna światowa — wielkie bitwy w Europie: Ciekawa, ośmioczęściowa seria ukazująca najważniejsze bitwy II wojny światowej na terenie Europy, takie jak lądowanie Aliantów w Normandii, feralna operacja w Arnhem, niemiecka kontrofensywa w Ardenach czy zdobycie i próby utrzymania mostu na Renie w Remagen. Program opowiada historię tych bitew, bazując na wspomnieniach ich naocznych świadków i uczestników, głównie weteranów, którzy służyli na pierwszej linii frontu. Każdy odcinek ukazuje realia wielkich bitew, z ich błyskawicznym rozwojem wydarzeń i sekundami decydującymi o życiu i śmierci. Precyzyjna i drobiazgowo przygotowana seria w realistyczny sposób przedstawia rzeczywistość wojny i to, jak wszystko — od pogody po nieoczekiwane działania przeciwnika — może zmienić losy bitwy.

Tajemnice machiny wojennej nazistów: Uznany historyk James Holland bada cztery główne obszary funkcjonowania niemieckiej machiny wojennej w czasie II wojny światowej: działania powietrzne, lądowe, morskie i technikę wojskową. Jamesowi towarzyszyć będą inżynierowie i mechanicy z całej Europy, którzy pomogą mu odrestaurować i wyremontować najbardziej znane maszyny bojowe z tamtych czasów. Dowiemy się, w jaki sposób postęp technologiczny nazistów zdopingował Aliantów do jeszcze bardziej wytężonej pracy. James sprawdzi także, na ile niemiecka broń z czasów wojny odpowiada legendom tworzonym przez hitlerowską propagandę, która przedstawiała ją jako przełomową i niemal niezniszczalną. Dowiemy się, ile z tych maszyn pozostawiło po sobie trwałe dziedzictwo na współczesnym polu walki.

Powiązane programy