„Szef tajnej broni Hitlera”: Powojenne losy ludzi Hitlera

„Szef tajnej broni Hitlera”: Powojenne losy ludzi Hitlera

Nie jest tajemnicą, że po upadku III Rzeszy wielu zaufanych ludzi Hitlera nie poniosło odpowiedzialności za swoje czyny.  Niektórzy zbiegli i ukryli się, inni zostali potraktowani zaskakująco ulgowo, losy części są owiane tajemnicą. Szczególną szansę mieli naziści-inżynierowie, których wiedza i umiejętności mogły być cenne dla zwycięskich aliantów.

Nazista, dzięki któremu Amerykanie zdobyli Księżyc

Na przykład inżynier Wernher von Braun w maju 1945 roku oddał się w ręce Amerykanów. Liczył na ocalenie oraz możliwość kontynuowania swoich badań w USA. Jego oferta została przyjęta i z czasem zasłynął jako współtwórca amerykańskiego programu podboju kosmosu. Dopiero w latach siedemdziesiątych szerzej stała się znana jego mroczna przeszłość. W hitlerowskich Niemczech był dyrektorem technicznym ośrodka badań nad nowymi broniami III Rzeszy. Niemal od momentu dojścia Hitlera do władzy współtworzył jego militarną potęgę. Należał do NSDAP i SS, skonstruowane przez niego rakiety spadły m.in. na Londyn i Antwerpię. Przy produkcji projektowanej przez niego broni w podziemnych fabrykach wykorzystywano pracę przymusową więźniów obozów koncentracyjnych. Tysiące z nich zmarło. Były nazista do końca życia (zmarł w 1977 r.) wypierał się swojego współudziału w zbrodniach.

Zniknięcie szefa tajnej broni Adolfa Hitlera

Czy Hans Kammler, inny inżynier w mundurze SS, również próbował oddać się w ręce zwycięzców? Istnieją poszlaki, że koordynator prac nad tajną bronią nazistów próbował sprzedać nowo opracowane technologie w zamian za życie i wolność. Oficjalnie Kammler zginął śmiercią samobójczą w maju 1945 roku. Jednak istnieje aż sześć różnych wersji jego śmierci oraz teoria, że przeżył i został potajemnie przewieziony do USA. Podobnych pogłosek o innych nazistach nie brakuje. Co więcej, chociaż dość dokładnie wiadomo jak zginął Hitler, co pewien czas pojawiają się teorie głoszące, że Hitler żyje. Jednak w przypadku Kammlera, jak i części ludzi Hitlera, nie są one całkowicie pozbawione podstaw.

O jego zagadkowych losach a także o tajnych, podziemnych fabrykach broni i o zaawansowanych technologiach nazistów dowiecie się więcej z filmu „Szef tajnej broni Hitlera” na kanale Polsat Viasat History w środę 21 października o 21:00.

Autorka tekstu: Maria Więckowska