Krzyżowcy: to przemówienie doprowadziło do wypraw krzyżowych

Krzyżowcy: to przemówienie doprowadziło do wypraw krzyżowych

Krucjaty chrześcijańskie stanowią bez wątpienia jeden z najbardziej wstydliwych rozdziałów historii Kościoła katolickiego. Przełomowym momentem, w którym pomysł pierwszej wyprawy krzyżowej ujrzał światło dzienne, było przemówienie papieża Urbana II wygłoszone 27 listopada 1095 roku na zakończenie synodu w Clermont we Francji.

Morderstwa w imię Boga

Papież postanowił nakłonić rycerstwo do wyruszenia na wyprawy przeciwko wyznawcom Proroka. Było to spowodowane między innymi planami przejęcia Jerozolimy spod panowania muzułmanów. Wszystkim krzyżowcom, którzy po drodze mieliby zginąć, obiecywał pełne rozgrzeszenie. Każde dokonane w czasie krucjat chrześcijańskich morderstwo, było w pełni usprawiedliwione.

Rzeź Jerozolimy

Eksperci nie są zgodni co do tego, ile ofiar przyniosły wyprawy krzyżowców. Według niektórych szacunków, było to 9 milionów, według innych znacznie mniej. Jedno nie ulega wątpliwości, krucjaty były wyjątkowo krwawe. Wojna religijna między muzułmanami a chrześcijanami doprowadziła między innymi do rzezi mieszkańców Jerozolimy, która zwieńczyła pierwszą krucjatę.

Oblężenie miasta trwało miesiąc, a gdy w końcu 15 lipca 1099 roku krzyżowcom udało się do niego wedrzeć, dokonali krwawej masakry. Zabijali wszystkich, bez wyjątku, w tym także kobiety i dzieci. Według jednego z towarzyszących chrześcijańskim rycerzom kronikarzy ciała ofiar wtórzyły stosy „wysokie jak domy. Nikt nigdy nie słyszał o czymś podobnym, ani nie widział zwłok pogańskich, układanych w stosy, i tylko Bogu ich liczba była wiadoma”.

Kościół uznaje swoją winę

Niestety, po odzyskaniu Jerozolimy krucjaty chrześcijańskie trwały dalej, aż do końca XIII wieku. O ich brutalnym charakterze przekonani są nie tylko badacze historii, ale także sam Kościół katolicki. W 1999 roku Jan Paweł II przeprosił ludzkość za grzechy, jakich dopuścił się Kościół, w tym między innymi właśnie za haniebne działania krzyżowców.

Zastanawiacie się, co oglądać w lipcu? Od 1 lipca w piątki o 21:00 na Polsat Viasat History premierowe odcinki serialu dokumentalnego „Krzyżowcy”. Jeśli interesuje Was tematyka Kościoła katolickiego, polecamy nasz artykuł „Papież i Hitler: tajne akta Piusa XII ujawnione

Autorka tekstu: Maria Więckowska