„Skanowanie Nilu”: tajemnice piramid w Egipcie

„Skanowanie Nilu”:  tajemnice piramid w Egipcie

Archeolodzy nurkujący pod wodą nie tylko odnajdują ruiny latarni morskiej z Faros i zatopionych dzielnic Aleksandrii, rozwiązują również niektóre zagadki piramid w Egipcie.

Piramida Amenemhata

Najsłynniejsze grobowce egipskich faraonów znajdują się w Gizie, jednak wiele tajemnic skrywają także piramidy w miejscowości Hawara w oazie Fajum. Kazał je zbudować Amenemhat III. Faraon ten panował przez ponad 40 lat w XIX wieku p.n.e. Był władcą miłującym pokój i skupionym na rozwoju kraju, szczególnie oazy Fajum. Obszar zawdzięcza mu odnowienie i rozbudowę sieci kanałów nawadniających, dzięki którym rozkwitło tam rolnictwo. Fajum dorównało obfitością plonów polom położonym w delcie Nilu. Wzniesione przez Amenemhata budowle w V wieku p.n.e. zachwyciły greckiego historyka Herodota, nazywanego „ojcem historii”. To on porównał tajemniczy, pełen korytarzy „pałac” w Hawarze do greckiego Labiryntu. Ta budowla była w istocie świątynią grobową. Niedaleko niej znajdowała się jedna z dwóch piramid króla, ta, w której sam został pochowany (w drugiej, mniej udanej, spoczęły królewskie małżonki). Była pierwszą z piramid w Egipcie wyposażoną w mechanizm blokujący, który miał uniemożliwić dostanie się do komory grobowej.

Zatopione korytarze

Mimo skomplikowanego systemu pułapek i zabezpieczeń złodziejom jeszcze w czasach starożytnych udało się dostać do wnętrza piramidy. Pusty skarbiec i szcżątki spalonej mumii faraona odkrył w XIX wieku badający piramidy w Egipcie archeolog William Flinders Petrie, jeden z ojców egiptologii. W tym okresie korytarze piramidy były zalane wodą tylko częściowo. Obecnie, ponieważ poziom wód gruntowych w Egipcie stale się podnosi, piramida jest w znacznej części podtopiona. Jej podziemne pomieszczenia zalewa woda. Od stu lat nie było możliwości dostania się do wypełnionych wodą korytarzy, sfotografowania czy sfilmowania ich. W sukurs archeologom przychodzi nowoczesna technika – podwodny robot z kamerą.

Jego pracę zobaczyć można w drugim odcinku z serii „Skanowanie Nilu”, od 21 grudniao 21:50  na Polsat Viasat History. Dowiecie się z niej również więcej o archeologach poszukujących zaginionych skarbów i badających piramidy w Egipcie, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki, takie jak podwodne drony czy LIDAR.

 

Autorka tekstu: Maria Więckowska