„Tajemnica Włóczni Przeznaczenia”: święta włócznia w Polsce

„Tajemnica Włóczni Przeznaczenia”: święta włócznia w Polsce

Na świecie istnieje kilka różnych przedmiotów uważanych za Włócznię Przeznaczenia, relikwię Męki Pańskiej. Według Ewangelii został nią przebity bok Jezusa na krzyżu. Jedna ze świętych włóczni znajduje się w Polsce, w Krakowie.

Dar cesarza

Jest to tak zwana Włócznia Świętego Maurycego, którą w 1000 roku ofiarował Bolesławowi Chrobremu cesarz Otton III. Według relacji kronikarza Galla Anonima cesarz włożył młodemu księciu na głowę diadem i podarował cenne relikwie – obok świętej włóczni gwóźdź z Krzyża Pańskiego.

Dar cesarza był kopią Włóczni Przeznaczenia, znanej także jako Święta Lanca Cesarska – atrybutu władzy cesarzy niemieckich. W starożytności i średniowieczu tego rodzaju kopie uważano za niemal równie cenne i święte jak oryginał. Relikwiami stawały się nawet przedmioty, które tylko dotknęły właściwych relikwii. Świętości nabierały na przykład skrawki materiału pozostawione na pewien czas w grobie męczennika lub potarte o jego ciało czy choćby szatę. Włócznia podarowana Bolesławowi nie tylko była odwzorowaniem włóczni cesarzy, lecz także zawierała prawdopodobnie jej fragmenty.

Talizman Zwycięstwa

W ten sposób Otton symbolicznie przyjął polskiego księcia do grona chrześcijańskich, sprzymierzonych władców i uznał jego suwerenną władzę. 25 lat później Bolesław został pierwszym królem Polski. Odtąd włócznia należała do insygniów władzy z dynastii Piastów. W okresie rozbicia dzielnicowego znajdowała się już w Krakowie i stała się jednym symboli zjednoczenia państwa.

Można ją zobaczyć na obrazie Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, wymierzoną w krzyżackiego wielkiego mistrza. Oczywiście to tylko malarska wizja, w rzeczywistości święta włócznia nie służyła do walki. Spoczywała bezpiecznie na Wawelu i wyjmowano ją tylko przy okazji wielkich uroczystości państwowych i religijnych.

Podczas II wojny światowej naziści wywieźli ją do Norymbergi, między innymi w związku ze swoim zainteresowaniem nadprzyrodzonymi mocami. Porównywali ją z lancą zabraną z Wiednia i próbowali zbadać, która z nich jest starożytną Włócznią Przeznaczenia. Jednak w przeciwieństwie do większości zagrabionych dóbr kultury włócznia została zwrócona jeszcze podczas okupacji. Był to niezwykły wyjątek.

Tysiącletni skarb nadal znajduje się w skarbcu na Wawelu.

Włócznię Przeznaczenia i inne tropy z nią związane można prześledzić w filmie „Tajemnica włóczni przeznaczenia” na kanale Polsat Viasat History od 14 grudnia o 20:20.

 

Autorka tekstu: Maria Więckowska