Mongolia Czyngis-chana – krwawa historia Mongołów (18+)

Mongolia Czyngis-chana – krwawa historia Mongołów (18+)

Historia Czyngis-chana, choć przez niektórych mało znana i zapomniana, pokazuje skalę jego podbojów i okrucieństw. Bez wątpienia był on jednym z największych zdobywców, skoro pod swoim władaniem miał nawet Chiny, jednak okrucieństwem przewyższał niejednego XX-wiecznego dyktatora.

Pochodzenie zdobywcy

Czyngis-chan wywodził się z najpotężniejszego rogu Mongołów, Bordżigin. Dzięki takim konotacjom rodzinnym mógł śmiało zostać zdobywcą wielkich terenów. Bez wątpienia sprzyjało mu także to, że już od najmłodszych lat, był przygotowywany do swej roli i posiadał określone cechy charakteru. Niczym wielu dyktatorów, nie liczył się z życiem jednostki, a jedynie z celem, który chciał osiągnąć.

Najazd na Chiny

Najlepszym na to przykładem jest podbój Chin, którego Czyngis-chan dokonał wraz ze swoją brutalną armią. Według niektórych przekazów gwałty i krwawe mordy były w ich wykonaniu jego wojów na porządku dziennym. Cóż zrobić, skoro władca Mongołów takie właśnie brutalne metody przedkładał ponad negocjacje. Czyngis-chan zakazywał swoim wojskom wszelkich wygód, a największą pogardę żywił do mieszkańców miast.

Chiny od razu poddały się Czyngis-chanowi, chcąc uniknąć rozlewu krwi. Zdobywca najpierw zażądał licznych skarbów, ale przy jego stylu życia, był to zaledwie potrzebny mu ułamek. Zerwał więc panujący pokój i rozkazał Mongołom wyrżnąć w pień ludność tamtejszych miast. Chciał w ten sposób jeszcze bardziej podkreślić, że ludy koczownicze górują nad tymi żyjącymi w zabudowaniach.

Przerażające ludobójstwo

To, co wydarzyło się później, było wyjątkowym przykładem ludobójstwa. Rzeź północnego regionu Chin trwała całe dekady i doprowadziła do niemal całkowitego wyludnienia tych terenów – można powiedzieć, że ulice dosłownie spływały krwią. Pierwotny plan był taki, by zburzyć wszystkie budynki i zyskać w ten sposób rozległe ziemie pod pastwiska. Ostatecznie część mieszkańców pozostawiono przy życiu, by pobierać od nich daninę, jednak dane przekazywane przez historyków oraz archeologów i tak są przerażające. Mongołowie wymordowali bowiem dziesiątki milionów ludzi.

Jeśli interesuje Cię historia średniowiecza i ówczesnych podbojów, zapraszamy na serial dokumentalny „Tajemnicza historia Mongołów”. Premiera już 12 lipca o 21:00 na Polsat Viasat History. Więcej na temat dokumentu przeczytasz tutaj.


Autor tekstu: Zuzanna Pęksa