Wyprawa po skarby z Bettany Hughes: słynne szlaki handlowe

Wyprawa po skarby z Bettany Hughes: słynne szlaki handlowe

Dawne szlaki handlowe to prawdziwa gratka dla wielbicieli skarbów, wyjątkowych artefaktów i kosztowności. Ich historia jest osnuta wieloma tajemnicami i niemal błyszczy od bogactw. Jakie to szlaki i jakie kryły sekrety? Przekonajmy się!

Jedwabny szlak – Chiny

Słynny jedwabny szlak łączył Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Nim odkryto drogę morską do Chin, to właśnie ta imponująca, licząca 12 tysięcy kilometrów trasa lądowa, była głównym szlakiem handlowym pozwalającym na wymianę dóbr między tymi odległymi rejonami. 

Jak wskazuje sama nazwa, przewożono tamtędy jedwab, ale oczywiście nie tylko. Wśród drogocennych dóbr transportowanych tą trasą znajdowały się prawdziwe skarby takie jak: złoto, biżuteria jadeitowa i kamienie szlachetne. Kontakt między kontynentami sprawił, że dotarły do nas urządzenia skonstruowane przez dalekowschodnich wynalazców, takie jak kompas czy mechaniczny zegar. 

Szlak bursztynowy

Ten szlak handlowy przebiegał między krajami basenu Morza Śródziemnego, a państwami położonymi nad Morzem Bałtyckim. Bursztyn od dawien dawna stanowił przedmiot wymiany, działo się to głównie za sprawą Celtów. Wyprawy po ten surowiec rozpoczęły się w I w n. e., jednak początkowo przybysze z południa nie mieli jak dotrzeć nad Bałtyk i korzystali właśnie z pośrednictwa Celtów. Później, gdy szlak biegł przez państwa nadbałtyckie, dostęp do cennej, zastygniętej żywicy, stał się łatwiejszy.  

Polski wątek

Jeden z ważnych historycznych szlaków handlowych łączył ze sobą należące do I Rzeczpospolitej kluczowe miasta – Wilno i Kraków. Zwany był Wielkim Gościńcem Litewskim. Na szlak składały się między innymi stacje pocztowe i gościńce, w których mogli przenocować podróżujący tą trasą magnaci, posłowie, a nawet królowie! 

2. sezon serialu dokumentalnego „Wyprawa po skarby z Bettany Hughes” oglądać będzie można na Polsat Viasat History od 18 sierpnia w piątki o 21:00. Więcej o historycznych sekretach badanych przez znaną ekspertkę przeczytacie w naszym artykule „Głosy umarłych: Bettany Hughes odkrywa niepokojące tajemnice przeszłości


Autor: Zuzanna Pęksa