Blog

Głosy umarłych: Bettany Hughes odkrywa niepokojące tajemnice przeszłości

Badaczka historii, Bettany Hughes prowadzi prawdziwe dochodzenie dotyczące życia zmarłych przed wiekami władców świata starożytnego. Pod lupę bierze między innymi losy króla Tutanchamona. Jakie tajemnice starożytności jest nam w stanie przekazać nieżyjący od tysiącleci faraon?

Pierwsze takie znalezisko

Grobowiec faraona Tutanchamona został odkryty w 1922 przez pasjonata archeologii i Egiptu, Howarda Cartera. Władca został pochowany w Dolinie Królów. To tam pogrzebano również między innymi faraonów Ramzesa I, IV, V i VI oraz faraona Setiego I. Jednak to grobowiec króla Tutanchamona wzbudził największe poruszenie wśród badaczy, ponieważ był pierwszym w pełni wyposażonym, na jaki natrafiono podczas wykopalisk archeologicznych.

Jak wyglądał i na co cierpiał władca?

Po otwarciu sarkofagu faraona Tutanchamona oczom badaczy ukazała się w pierwszej kolejności słynna złota maska, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych skarbów świata starożytnego. Był to jednak dopiero początek odkrywania sekretów słynnego władcy. Dzięki pracy balsamistów ze starożytnego Egiptu, ciało faraona (mimo że minęły całe tysiąclecia) zachowało się w dobrym stanie.

Można śmiało powiedzieć, że po latach mumia Tutanchamona dokładnie opowiedziała na co władca chorował i jak wyglądał za życia. Naukowcy dowiedli, że zmarły w wieku zaledwie 19 lat faraon miał około 163 cm wzrostu, krągłe jak na mężczyznę biodra i szpotawą stopę, przez którą musiał chodzić o lasce. Dowiedziono także, że cierpiał na malarię. Medyczne dochodzenie dowiodło, że najpewniej to właśnie malaria w połączeniu ze złamaniem nogi okazała się śmiertelna. Dodatkowo władca Egiptu cierpiał na martwicę kości i problemy z hormonami.

Jak widać sekrety, które skrywała mumia Tutanchamona, to przede wszystkim długa wyliczanka słabości władcy. Z pewnością część z nich mogła wynikać z bliskiego pokrewieństwa rodziców faraona, którzy byli rodzeństwem. Sam Tutanchamon poślubił zresztą swoją przyrodnią siostrę, zmarł jednak bezpotomnie.

Nie wiesz, co obejrzeć w lipcu? Podpowiadamy, co oglądać! W każdą niedzielę o 21:00 zapraszamy na serial dokumentalny „Głosy umarłych” na Polsat Viasat History. Jeśli ciekawi Cię historia starożytnego Egiptu, polecamy nasz artykuł „Starożytny Egipt: jedna z najbardziej tajemniczych nekropolii”.


Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Głosy umarłych

Bettany Hughes prowadzi śledztwo w sprawie największych, niewyjaśnionych tajemnic świata starożytnego, ukazując nam z bliska postaci z przeszłości i najciekawsze momenty historii.

Powiązane programy