Hitler: odliczanie do wielkiego konfliktu

Hitler: odliczanie do wielkiego konfliktu

Oficjalnie za datę wybuchu II wojny światowej uznaje się 1 września 1939 roku – dzień, w którym Niemcy napadają na Polskę. Sygnały zbliżającego się konfliktu można było zauważyć już znacznie wcześniej, a zegar odliczający czas do wojny znacznie przyspieszył 12 marca 1938 roku, kiedy to doszło do aneksji Austrii przez III Rzeszę.

Powstanie Wielkich Niemiec

Oba państwa próbowano połączyć już wcześniej, jeszcze przed dojściem do władzy Adolfa Hitlera. On sam podjął takie próby już w 1934 roku, jednak plan udało mu się zrealizować dopiero cztery lata później. 12 marca do Austrii wkroczyły nie tylko niemieckie wojska, ale też przybył tam Hitler we własnej osobie.

Aneksja Austrii (zwana też anszlusem) była pogwałceniem traktatu wersalskiego i została dokonana wbrew ówczesnemu rządowi tego kraju. Już 13 marca państwo przyłączono do III Rzeszy jako Marchię Wschodnią. Niedługo potem odbyło się referendum, według którego rzekomo aż 99,7% Austriaków opowiedziało się za przyłączeniem do Niemiec. W ten sposób Wielkie Niemcy stały się faktem. Zostały zaaprobowane między innymi przez Wielką Brytanię i Francję i stały się drugim co do wielkości państwem w Europie.

Plan Hitlera

Kiedy Hitler doszedł do władzy w Austrii, jej mieszkańcy cieszyli się i wiwatowali. W Wiedniu przywitał go entuzjastycznie nastawiony tłum. Wódz III Rzeszy był z pochodzenia Austriakiem, dlatego tak zależało mu na połączeniu obu państw. Oczywiście nie chodziło jedynie o kwestie sentymentalne.

Aneksja Austrii dała mu dostęp do bezpośredniego sąsiedztwa z Węgrami, Jugosławią, Włochami i Liechtensteinem. Ta strategiczna decyzja wkrótce pociągnęła za sobą kolejną – przyłączenie części Czechosłowacji do Niemiec we wrześniu 1938 roku. Układ monachijski, zwany też rozbiorem Czechosłowacji, odbył się bez obecności przedstawicieli tego kraju. Niemal dokładnie rok później wybuchła II wojna światowa.

Jeśli zastanawiacie się, co oglądać w grudniu, polecamy serial dokumentalny „Hitler: odliczanie”, który analizuje działania Hitlera od aneksji Austrii aż do wybuchu II wojny światowej (w soboty o 21:00 na Polsat Viasat History). Więcej o przygotowaniach Führera do konfliktu zbrojnego, przeczytacie w artykule Agresorzy II wojny światowej na miejsce ćwiczeń wybrali Hiszpanię.

 

Autor: Zuzanna Pęksa