Blog

„II wojna światowa w kolorze” – Agresorzy II wojny światowej na miejsce ćwiczeń wybrali Hiszpanię

Józef Stalin od początku obawiał się długofalowych konsekwencji nazizmu. Wszystko dlatego, że Adolf Hitler jasno deklarował, iż jego największym wrogiem jest komunizm. Dla radzieckiego przywódcy, najlepiej byłoby, gdyby III Rzesza i faszystowskie Włochy na jak najdłużej zaangażowali się w konflikt w Hiszpanii. To dałoby mu czas na wzmocnienie Armii Czerwonej. 

Hiszpania niczym poligon

Tocząca się w Hiszpanii wojna domowa (1936-1939) była dla europejskich mocarstw poligonem do testowania nowych broni w prawdziwej walce oraz okazją do pokazu sił. Toczyła się ona między antyfaszystowskim rządem Republiki Hiszpańskiej, a nacjonalistami pod wodzą generała Franco. By wydłużyć konflikt, Józef Stalin wysłał hiszpańskim republikanom siedmiuset wojskowych doradców, czołgi oraz myśliwce.

Przewaga nacjonalistów

Franco otrzymywał jednak znacznie większą pomoc. Wsparcie ze strony Adolfa Hiltera i Benito Mussoliniego sprawiło, że hiszpańscy nacjonaliści mogli atakować na dwóch frontach – od północy i południa. Ciężkim walkom towarzyszyły zbrodnie na ludności cywilnej. Nacjonaliści zabijali każdego, kto był podejrzany o sympatyzowanie z komunistami. 

Potwierdzenie siły III Rzeszy

Mimo wsparcia Józefa Stalina, republikanie nie mieli szans z zawodowymi żołnierzami Franco. W 1938 roku nacjonaliści mieli pod swoją władzą prawie cały kraj. W marcu 1939 roku skapitulował Madryt. Wkrótce potem Franco ogłosił koniec wojny domowej. Hitler i Mussolini przekonali się, że Wielka Brytania oraz Francja są w stanie ustąpić pod odpowiednim naciskiem. Hitler był już pewien, że może zrealizować swą agresywną politykę, którą nakreślił w „Mein Kampf”.

W chwili, kiedy wybuchła II wojna światowa, rozpoczął się największy konflikt zbrojny dziejach. To między innymi strategie i broń przetestowane na terenie Hiszpanii miały zmienić historię Europy. III Rzesza szybko podporządkowała sobie większość kontynentu.

Serial dokumentalny o przełomowych momentach II wojny światowej wykorzystujący najnowsze techniki koloryzacji („II wojna światowa w kolorze”) od poniedziałku do piątku o 22:10. Więcej na temat przyczyn tego konfliktu zbrojnego przeczytacie w naszym artykule „Dlaczego Adolf Hitler doszedł do władzy”?

 

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

II wojna światowa w kolorze

Nagrania najbardziej dramatycznych momentów II wojny światowej zostały odrestaurowane w kolorze i wysokiej rozdzielczości. W programie wykorzystano najnowocześniejsze techniki koloryzacji materiału filmowego — dzięki temu możemy zobaczyć historię II wojny światowej wyraźniej niż dotychczas. Autorzy serii szczegółowo analizowali kolory wykorzystywane w tamtych czasach przez wojsko i instytucje cywilne, aby jak najdokładniej oddać historyczne realia na pokolorowanym materiale filmowym. Dzięki wyjątkowej dbałości o szczegóły, najnowszym odkryciom historyków i bogactwu materiałów archiwalnych możemy spojrzeć na największy w historii świata konflikt zbrojny z nowej perspektywy.

Powiązane programy