Starożytne superbudowle: czy wiesz, ile lat ma Luwr?

Starożytne superbudowle: czy wiesz, ile lat ma Luwr?

Współcześnie Luwr jest obowiązkowym punktem na mapie spaceru każdego turysty odwiedzającego stolicę Francji. To prawdziwy pomnik wystawiony sztuce, w którym mieści się ponad 350 000 dzieł i cennych artefaktów.

Co chroniły dawne mury?

Nie tylko to, co dziś prezentowane jest na wystawach, czyni z tego gmachu niezwykłe miejsce. Ma na to wpływ także jego ciekawa historia. Przez lata, do kształtu jaki znamy obecnie, budowle powiększono aż dwunastokrotnie!

Luwr, w formie jaką znamy (o powierzchni ponad 6 hektarów, długości 800 metrów i trzech skrzydłach), nie jest oczywiście pierwszym, jaki powstał. Także jego funkcja diametralnie się zmieniła. By ją poznać, trzeba cofnąć się w historii o wiele stuleci. Naukowcy wspólnie z archeologami odkryli dawne fundamenty ukryte na głębokości kilku metrów pod budynkiem, który jest wyróżniającym się zabytkiem Paryża. Rzuciło to nowe światło na ten pomnik historyczny i jedną z wizytówek miasta.

Fundamenty pozwalają odtworzyć dawny kształt niegdysiejszego zamku. Ustalono, że pochodzą one z XII wieku. To dowód na to, że pierwsza „wersja” Luwru istniała już w średniowieczu. Grube mury chroniły wówczas króla Filipa II i jego warowny „Chateaux de Luwr”.

Od zamku, przez pałac, po muzeum

Jeśli chodzi o późniejszą historię tego miejsca, to w połowie XIV wieku Karol V Mądry uczynił z budynku swą rezydencję. Za czasów Franciszka I została ona przebudowana w monumentalny, renesansowy pałac. Ludwik XIV zostawił tam z kolei swoją bogatą kolekcję dzieł sztuki. Do pierwszej wystawy, która łączyłaby ten dawny Luwr z dzisiejszym, doszło w 1699 roku. W wyniku rewolucji francuskiej w 1793 roku budynek przekształcono w muzeum, którym jest do dziś, przyciągając rocznie nawet ponad 10 milionów gości.

Z Luwrem wiąże się oczywiście także wiele ciekawostek historycznych i tajemnic, które ucieszą każdego miłośnika sekretów. Warto pamiętać o tym, że jest to nie tylko miejsce dla setek tysięcy dzieł sztuki, ale też zabytek we własnej osobie.

Jeśli nie wiesz, co oglądać w grudniu, zapraszamy na drugi sezon „Starożytnych superbudowli” (od poniedziałku do środy o 19:55 na Polsat Viasat History). Jeśli ciekawią Was architektoniczne ciekawostki z przeszłości, więcej przeczytacie w artykule „Sekrety dawnych budowniczych”.

 

Autor: Zuzanna Pęksa