„Imperium Brytyjskie okiem Michaela Portillo” – Imperium, w którym nigdy nie zachodziło słońce

„Imperium Brytyjskie okiem Michaela Portillo” – Imperium, w którym nigdy nie zachodziło słońce

Mapa Imperium Brytyjskiego była najbardziej imponująca po I wojnie światowej. Ukuto nawet powiedzenie mówiące o tym, że słońce nigdy nie zachodzi w Imperium Brytyjskim. Było ono bowiem tak rozległe, że zawsze dało się znaleźć jakąś jego część, w której panował akurat dzień. Oczywiście potęgi tej nie zbudowano w jeden dzień.

Od pierwszej kolonii do potęgi

Kolonie Brytyjskie sięgają swą historią XVI wieku. Wtedy to powstała pierwsza kolonia w Nowej Fundlandii. Wówczas nikt jeszcze nie mógł przewidzieć, że kilkaset lat później Wielka Brytania stanie się najpotężniejszym imperium kolonialnym w historii zamieszkiwanym przez ¼ światowej ludności.

Mapa Imperium Brytyjskiego rozciągała się wtedy na imponującej powierzchni blisko 36 mln km². Imperium brytyjskie w szczytowym momencie (w 1921 roku) obejmowało między innymi kolonie w Brytyjskiej Afryce Zachodniej, tereny w Ameryce Środkowej, wyspy na Oceanie Atlantyckim, czy wreszcie Indie Brytyjskie.

Indie perłą w koronie

Imperium Brytyjskie w Indiach ma bardzo bogatą historię. Wyspiarze sprawowali tam władzę aż do roku 1947. To właśnie Indie były perłą w koronie brytyjskiego kolonializmu. Położenie podwalin pod Imperium Brytyjskie w Indiach przypisuje się generałowi Robertowi Clive’owi. Dowodził on w bitwie pod Palasi, która była decydującym starciem w walce o Kalkutę. Brytyjczykowi udało się pokonać Hindusów pod wodzą Nawaba Bengalu Siraja Ud Daulacha. To właśnie data tego zwycięstwa (23 czerwca 1757 roku) uznawana jest za początek panowania brytyjskiego w Indiach.

Dekolonizacja

Proces dekolonizacji, który dokonał się po II wojnie światowej, zapewnił niepodległość większości państw należących do Imperium. Jednak do dziś pod brytyjskim zwierzchnictwem pozostają Bermudy, Falklandy, czy Wyspa św. Heleny.

„Imperium Brytyjskie okiem Michaela Portillo” (w niedziele o 19:45) to serial dokumentalny, który w szczegółowy sposób omawia historię dawnych kolonii brytyjskich. Michaela Portillo pokazuje, jak zmieniała się mapa Imperium Brytyjskiego na przestrzeni lat. Zainteresowanym historią Wielkiej Brytanii polecamy artykuł „Pepys, kronikarz zarazy” o wielkie zarazie w Londynie.

 

Autor: Zuzanna Pęksa