„Sekrety dawnych budowniczych” – te obiekty wciąż skrywają wiele tajemnic

„Sekrety dawnych budowniczych” – te obiekty wciąż skrywają wiele tajemnic

Stonehenge, piramida Cheopsa czy Wielki Mur Chiński to budowle, których rozmach do dziś budzi zainteresowanie i podziw. Historia starożytna wciąż ma przed nami sporo tajemnic, ale archeologom udało się rozwiązać niektóre zagadki związane z budową tych obiektów.

Starożytne kamienne kręgi

Stonehenge kryje sporo ciekawostek historycznych. Do dziś nie ma całkowitej pewności co do tego, jak powstał kamienny krąg i jakie było jego przeznaczenie. Budowę obiektu rozpoczęto około 2 500 roku p.n.e. Do dziś wielu archeologów i historyków specjalizujących się w historii starożytnej zastanawia, jak budowniczy poradzili sobie budując Stonehenge. Najważniejsze pytanie to: jak dali radę przewieźć wielkie, ciężkie głazy tworzące angielskie dziedzictwo Stonehenge na odległość około 200 km. Najprawdopodobniej dokonali tego za pomocą sań, podnosząc przyszłe megality dzięki linom i blokom. Przeznaczenie kamiennego kręgu miało najpewniej związek z kultem słońca i księżyca. Budowla to bez wątpienia jedna z większych tajemnic starożytności, a dokładnie epok neolitu i brązu.

Tajemnice budowy piramid

Jeszcze więcej pytań budzi z pewnością technologia stosowana przez budowniczych piramid. Wszystko dlatego, że są one bardziej skomplikowane niż Stonehenge. I tak na przykład piramida Cheopsa powstała z imponującej ilości materiałów o wadze przekraczającej 6 000 000 ton! Jak robotnicy ze starożytnego Egiptu podołali arcytrudnemu zadaniu jej wzniesienia? Przez długich 10 lat budowali samą drogę, która potem posłużyła do transportu materiałów. Przy samej budowie pracowało od 90 do 100 000 budowniczych! Egiptolodzy podkreślają, że być może wcale nie byli to niewolnicy, a mieszkańcy starożytnego Egiptu, którzy przez wylewy Nilu mieli akurat przerwę w pracach rolnych. Zdaniem archeologów piramida Cheopsa mogła powstać dzięki specjalnej rampie, na którą wtaczano ogromne bloki z kamienia. Dla archeologów tajemnicą egipskich piramid nie jest na szczęście ich przeznaczenie. Wiadomo, że zazwyczaj służyły one za grobowce (jak piramidy w Gizie).

Czy Chiński mur widać z kosmosu?

Sporo tajemnic starożytności związanych jest także z budową Wielkiego Muru Chińskiego. Swój finalny kształt zyskał on dopiero w XV wieku, ale według archeologów jego budowa rozpoczęła się być może już w XVIII wieku p.n.e. Wielki Mur Chiński został zbudowany, aby powstrzymać najeźdźców, ale także by chronić ludzi przed demonami. To drugie miała zapewniać jego zakrzywiona konstrukcja. W III wieku p.n.e. nad budową muru pracowało aż 300 tysięcy osób. Według archeologów do jego budowy użyto takiej ilości materiałów, że wystarczyłoby ich na zbudowanie 120 piramid Cheopsa. Wielka budowla powstawała za panowania różnych władców, dlatego jest niejednolita. Część osób do dziś błędnie uważa, że można zobaczyć Wielki Mur Chiński z kosmosu, ale ten mit został już obalony.

Jeśli zastanawiacie się, co oglądać w lipcu, polecamy serię dokumentalną „Sekrety dawnych budowniczych” (od poniedziałku do piątku o 21:00). Dowiedz się więcej o tajemnicach egipskich piramid.

 

Autor: Zuzanna Pęksa