Skarby cywilizacji indyjskiej: budynek, który powstał z miłości

Skarby cywilizacji indyjskiej: budynek, który powstał z miłości

Niejeden pomnik kultury i sztuki powstał jako rezultat najlepszej historii miłosnej, która miała dramatyczne tło. Dokładnie taką ciekawostką historyczną jest Tadż Mahal położony 200 kilometrów od Dehli, dawnej stolicy Indii. 

Według wielu historyków Tadż Mahal jest jednym z najbardziej wybitnych osiągnięć architektury i sztuki. Być może dlatego, że związany jest z najlepszą historią miłosną, jaką znały tamte czasy. 

Jak najlepiej wyrazić miłość?

Wykfalifikowani budowniczowie, malarze i rzemieślnicy – to właśnie dzięki nim powstało jedno z najbardziej tajemniczych miejsc, które porusza każdego, kto ma choćby najmniejszy zmysł artystyczny.

Tadż Mahal to indyjskie mauzoleum, które zostało wybudowane za czasów Imperium Mogołów. Dziś uznawane za jeden z siedmiu cudów świata. Dawniej było pomnikiem, który wystawił w połowie XVII wieku muzułmański władca Szahdżahan swojej zmarłej żonie Mumtaz Mahal.

Żaden z romantycznych cytatów miłosnych nie był w stanie wyrazić cierpienia, które odczuwał władca po śmierci żony. Dopiero budynek, który do dziś budzi podziw turystów i historyków, był tego godzien. Nawet dziś, z perspektywy setek lat, brzmi to jak bardzo romantyczne upamiętnienie miłości.

O włos od wielkiej straty

Jedną z najbardziej przejmujących ciekawostek historycznych jest to, że budynek niemalże zniknął z powierzchni ziemi. To, że był niezwykłym świadectwem kultury i sztuki swoich czasów, przestało mieć znaczenie w XIX wieku. Zaniedbany i zarośnięty budynek stanowił wówczas według niektórych jedynie źródło wyjątkowego skarbu – marmuru. Na szczęście nie znalazł się żaden liczący na tajemnicze skarby kupiec.

Nie tylko świat artystyczny i świat sztuki straciłyby na zniknięciu Tadż Mahal. Jest to z całą pewnością miejsce, które pobudza bicie serca historyków, archeologów i pełnych pasji turystów. To właśnie o tym miejscu słyszał każdy student antropologii kulturowej, badacz starożytnych cywilizacji i miłośnik kultury. 

Interesują Cię seriale dokumentalne o dawnych cywilizacjach? Zapraszamy na „Skarby cywilizacji indyjskiej” w każdą niedzielę o 19:55 na Polsat Viasat History. Więcej na temat wielkich cywilizacji przeczytacie w naszym artykule „Czy Attyla stworzył imperium Hunów”.

 

Autor tekstu: Zuzanna Pęksa