II wojna światowa: piekło na Ziemi – Oblężenie Stalingradu

II wojna światowa: piekło na Ziemi – Oblężenie Stalingradu

Według szacunków II wojna światowa kosztowała życie do 25 milionów żołnierzy i do 55 milionów cywili. Ogrom ofiar (aż półtora miliona) przyniosła bitwa stalingradzka. Oblężenie Stalingradu trwało od sierpnia 1942 roku aż do początku lutego kolejnego roku. Była to jedna z najważniejszych bitew na froncie wschodnim. 

W czerwcu 1942 roku Adolf Hitler rozpoczął operację Fall Blau, kontynuację operacji Barbarossa, czyli inwazji niemieckiej na Związek Radziecki. Dla Hitlera Stalingrad był podwójnie ważny. Miasto nazwano na cześć radzieckiego przywódcy, więc jego zdobycie miało mieć charakter symboliczny. Władca III Rzeszy wiedział także, że to ważny ośrodek przemysłowy. 

Płonący atak z nieba

To właśnie podczas walk o Stalingrad miał miejsce największy nalot dywanowy na froncie wschodnim II wojny światowej. Doszło do niego 23 sierpnia 1942 roku. Nad miasto nazwane na cześć Józefa Stalina Niemcy wysłali ponad 1000 bombowców. Metropolia utonęła w ogniu, ponieważ zrzucano na nią także bomby zapalające. Do ilu zgonów cywilnych wówczas doszło? Niektóre źródła mówią, że śmierć poniosło wtedy nawet 40 000 osób.

We wrześniu 1942 roku Niemcy byli blisko pokonania Armii Czerwonej. Jednak, pomimo ogromnych strat, żołnierzom ze Związku Radzieckiego udało się wówczas powstrzymać wroga. Adolf Hitler był wściekły – skierował do ataku nowe siły. Wystawił do walki 300 czołgów i ponad 2000 dział, Rosjanie zaś odpowiednio tylko 80 i 1400. Armia III Rzeszy miała też znaczną przewagę liczebną: 90 000 żołnierzy w kontrze do 55 000 obrońców Stalingradu.

Zbytnia pewność siebie

Niemcy dysponowali także większą liczbą samolotów. Ich zwycięstwo wcale nie było jednak tak pewne, jak mogłoby się wydawać. 19 listopada 1942 roku rozpoczęła się operacja Uran, w czasie której czerwonoarmiści w liczbie ponad 1 100 000 pokonali wojska Hitlera oraz sojusznicze wojska węgierskie, rumuńskie i włoskie. Była to największa jak do tej pory klęska Wehrmachtu. Nieudany szturm na Stalingrad był notabene pierwszą porażką na froncie, do której Niemcy oficjalnie się przyznali.

Jeśli ciekawią Cię filmy o II wojnie światowej, polecamy serial dokumentalnyII wojna światowa: piekło na Ziemi” (od poniedziałku do piątku o 22:00 na Polsat Viasat History). Więcej na temat tego okresu przeczytacie tutaj.

 

Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa