Tajemnice Zaginionej Arki: co mogło się stać z Arką Przymierza?

Tajemnice Zaginionej Arki: co mogło się stać z Arką Przymierza?

Według Biblii Arka Przymierza była zbudowaną przez Mojżesza skrzynią, w której przechowywano dekalog. Miała ona także symbolizować obecność Jahwe. Historycy, archeologowie i wielbiciele ciekawostek historycznych do dziś zastanawiają się, co mogło stać się z tym jednym z najsłynniejszych artefaktów. 

Arka nie tyko fascynuje badaczy tajemnic starożytności, ale też pojawia się w popkulturze. W „Poszukiwaczach Zaginionej Arki” Indiana Jones robił wszystko, by uchronić artefakt przed nazistami. Była to jednak filmowa fikcja. Jakie jest bardziej prawdopodobne zakończenie tej historii? 

Urwany wątek

Tajemniczy przedmiot miał być wykonany z drewna i pokryty złotem. Posiadał też specjalne drążki, które miały służyć do jego przenoszenia. Zafascynowane nim osoby bazują na cytatach biblijnych, które opisują jej losy i przeznaczenie. Niestety, biblijny wątek dotyczący tajemniczej skrzyni, w którymś momencie po prostu się urywa. Co więcej, tak naprawdę nie ma dowodów na jej istnienie.  

Bez dowodów empirycznych odpowiedź na to pytanie jest znacznie trudniejsza, bazować trzeba bowiem na pogłoskach. Według badaczy skrzynia może się obecnie znajdować w jednym z podziemnych tuneli pod Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie. Niestety, jak dotąd nikomu nie pozwolono na przeprowadzenie tam prac, stąd wciąż możemy mówić o wielkiej, nierozwiązanej tajemnicy archeologicznej

Czy Arka istniała?

Bardzo możliwe, że poza wzmiankami w Biblii nie ma fizycznych dowodów na istnienie Arki dlatego, że tak naprawdę miała ona znaczenie symboliczne. Ten tajemniczy przedmiot miał mieć niezwykłe, nieziemskie moce, które ponoć były tak silne, że nie można go było nawet dotknąć. Można było w ten sposób sprowadzić na siebie gniew boży, a nawet ponieść śmierć. Jedno jest pewne – Arka przymierza to jeden z najbardziej niezwykłych artefaktów, o których słyszała ludzkość. Być może po prostu jej odnalezienie wykracza poza metody naukowe. 

Wszystkim zastanawiającym się, co oglądać w listopadzie, polecamy „Tajemnice Zaginionej Arki” w dni powszednie o 21:00 na Polsat Viasat History. Więcej o programie przeczytacie tutaj

 

Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa