Tajne akta nazistów: mity, którymi żyła III Rzesza

Tajne akta nazistów: mity, którymi żyła III Rzesza

Nie trzeba być zwolennikiem teorii spiskowych, by wiedzieć, że to co dyktatorzy pokazywali całemu światu, było tylko częścią ich planów i założeń. Reszta prezentowana była podczas tajnych narad i w skrzętnie ukrytych dokumentach.

Nie inaczej było w przypadku Hitlera i jego reżimu. Część ustaleń stanowiła tajemnicę. Część, odpowiednio ubraną w język propagandy, podawano do wiadomości publicznej. Sekrety nazistów ujawniano stopniowo. Zaczęło się to już w czasie procesów norymberskich, a jeszcze więcej informacji znalazło się w tajnych, dokładnie analizowanych przez naukowców aktach.

Mit aryjski

Swój pogląd o wyższości rasy aryjskiej Adolf Hitler przedstawił m.in. w książce „Mein Kampf”. Pisał tam, że w historii kluczową rolę odegrali właśnie aryjczycy i to do nich należą wszelkie osiągnięcia kultury i sztuki. Naziści przyjęli tak naprawdę teorię, którą zaczęli popularyzować badacze już w okresie od XVII do XIX wieku. Hitlerowcy brali z niej jednak tylko to, co pasowało do ich doktryny i planów globalnej dominacji nad światem.

Okultystyczne wierzenia Hitlera

Jeszcze pod koniec I wojny światowej w Niemczech powstała tajna organizacja Thule. Miała ona działać w duchu rasizmu i antysemityzmu. Jej idee odegrały sporą rolę we wczesnej fazie tworzenia się nazizmu. „Zainspirowano się” nawet wykorzystywanym w Thule symbolem – swastyką.

Ważną rolę w organizacji odgrywały także wierzenia okultystyczne. Podobnie było w przypadku Adolfa Hitlera i jego pobratymców. Uznawali oni magię liczb, rolę wróżb, wierzyli w istnienie sił nadprzyrodzonych. Z jednej strony w okrutny, metodyczny sposób prowadzili Holocaust, z drugiej – ufali roli jasnowidzów!

Zastanawiasz się, co obejrzeć w listopadzie? Nowe odcinki serialu dokumentalnego „Tajne akta nazistów” na Polsat Viasat History w każdy poniedziałek o 21:00. O antysemickiej propagandzie czasów II wojny światowej, która była częścią ówczesnych teorii spiskowych, przeczytacie w naszym artykule „Projekt nazizm: Wielka machina propagandy Josepha Goebbelsa


Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa