Blog

„Projekt 'Nazizm’”: Wielka machina propagandy Josepha Goebbelsa

Adolf Hitler umiał utrzymać zainteresowanie tłumów godzinami. Dowiódł tego już na wiecach w latach 20. XX wieku. Te spotkania były kluczowe, by zdobyć zwolenników. Przekazy były bardzo bezpośrednie, od początku rasistowskie. Przedstawiały Żydów jako wspólnego wroga. Przygotowywano w ten sposób grunt pod Holocaust.

Oficjalne ministerstwo

Wystąpienia na żywo wspierano propagandą w mediach. Tam przekazy były równie proste, aby dotrzeć do każdego. Miały przede wszystkim grać na emocjach odbiorców. Plakaty z przejmującymi hasłami i dynamiczne pierwsze strony gazet tylko utrwalały stereotypy.

W 1933 roku powstało Ministerstwo Propagandy i Oświecenia Publicznego. Na jego czele stanął Joseph Goebbels. Dbał o to, by Adolf Hitler jawił się jako przywódca idealny. Jego drugim zadaniem było propagowanie idei nazizmu dosłownie wszędzie. Trzymał w garści prasę, radio, przemysł filmowy, instytucje kultury, a nawet szkolnictwo.

Przygotowanie gruntu

Antysemicka propaganda sprawiła, że gdy w 1942 rozpoczęła się Operacja Reinhard, obywatele nie protestowali. Holocaust dokonany na „wrogach ludu” odebrali jako uzasadniony. Wcześniej oglądali filmy, w których Żydów przedstawiano jako podludzi.

W gazetach widzieli antysemickie karykatury. Zbrodnie popełniane w Auschwitz i innych obozach znalazły w oczach wielu uzasadnienie. Kłamstwa w mediach pozwalały też długo ukrywać ludobójstwo. Pod koniec wojny Joseph Goebbels zajął się motywowaniem Niemców do walki z Armią Czerwoną.

Wzorcowy film propagandowy

Majstersztykiem propagandy niemieckiej był bez wątpienia film „Triumf woli”. Zrealizowany przez Leni Riefenstahl, miał swoją premierę 1935 roku. Pokazano w nim zjazd NSDAP z roku 1934. Widzowie mogli zobaczyć nie tylko przemówienia Hitlera, ale także rozmach wydarzenia. Pokazany tam szpaler z 150 000 żołnierzy SS zrobił wrażenie nawet za granicą. Po II wojnie światowej wyświetlanie filmu zostało zakazane.

Propaganda to tylko jeden z elementów, które pozwoliły Führerowi wprowadzić w Niemczech system totalitarny. Więcej o tym, co jeszcze przyczyniło się do rozwoju nazizmu w serii Projekt „Nazizm”, od poniedziałku do piątku o 15:30 tylko na kanale Polasat Viasat History.

 

Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Projekt 'Nazizm’

30 stycznia 1933 r. Adolf Hitler został kanclerzem Rzeszy. Miał plan: chciał stworzyć nowy naród według własnej wizji. Wkrótce nazistowskie Niemcy stały się jednym z najbardziej przerażających i despotycznych reżimów w historii ludzkości. Od tego czasu wiele pokoleń zadawało sobie to samo kłopotliwe pytanie: jak nazistom udało się przekonać zwykłych Niemców, aby podążali za Hitlerem, co ostatecznie doprowadziło ludobójstwa i wojny totalnej? Ten sześcioczęściowy program pokazuje, w jaki sposób Niemcy zostali uwiedzeni i zaczęli popierać nazizm — jak wykorzystano do tego potęgę symboli, znakomitą inżynierię i podstępną propagandę. To wręcz niewiarygodne, że mała, ekstremistyczna partia polityczna założona przez niespełnionego artystę zdołała przekonać cały naród, aby oddał jej władzę absolutną.

Powiązane programy