Katalog

Historia starożytna

Zanurz się w tajemnice minionych epok, od powstania i upadku imperiów, po codzienne życie ludzi z tamtych czasów. Pozwól, aby przeszłość rozgrywała się przed twoimi oczami.

Programy

Premiera

Wtorek 20 lutego o 21:00

Tajemnice mumii sezon 1

Poznajmy największe tajemnice starożytnego Egiptu: niesamowite sekrety kryjące się za bezimiennymi sarkofagami, niezwykłymi pochówkami i potwornie zniekształconymi mumiami… Spróbujemy odnaleźć zaginioną mumię największej królowej starożytnego Egiptu, kobiety-faraona Hatszepsut. Poznamy prawdę kryjącą się za szokującymi szczątkami liczącej 3 tysiące lat „krzyczącej mumii”. Odkryjemy tajemnice życia i śmierci faraonów Sekenenre Tao i Ramzesa V. Dowiemy się, czy eksponat z muzeum osobliwości w Niagara Falls jest w rzeczywistości dawno zaginioną mumią faraona z najbardziej znanej egipskiej dynastii.

Czytaj więcej

Oglądaj w poniedziałek 25 grudnia i wtorek 26 grudnia, od godz. 12:15

Cykl: Święta ze starożytnym Egiptem

Zapraszamy na arcyciekawą podróż w czasie: specjalny blok programów poświęconych cudom starożytnego Egiptu wyłącznie na kanale Polsat Viasat History. Będziemy świadkami historycznych wydarzeń dzięki takim programom, jak „Tajemnice Sakkary”, „Tajemnica grobowca Kleopatry” czy „Zaginione piramidy Egiptu”. Nie możemy także przeoczyć premier— programów takich jak „Piramidy w Gizie: sięgnąć do gwiazd”, z którego dowiemy się, jak słynne piramidy kryją w sobie tajemnice kosmosu, czy „Abu Simbel: świątynie nad Nilem”, który opowie o historii powstania dwóch słynnych egipskich świątyń. Przygotujmy się…

Czytaj więcej

Premiera

Czwartek 16 listopada o 21:00

Starożytna apokalipsa, sezon 2

Każdy kontynent ma swoje ruiny, miejsca, w których tylko kamienie opowiadają historię upadłych cywilizacji. Czasami takie miejsca są pogrzebane pod ziemią, czasami kryją się w dżungli lub w nowoczesnym mieście — ale wszystkie rodzą te same pytania: jak coś tak wielkiego mogło po prostu zniknąć? Dlaczego cywilizacje upadają? Ten program bada stanowiska archeologiczne na całym świecie i szuka odpowiedzi na trudne pytania. Jak doszło do tego, że wielkie imperia uległy potędze świata przyrody? W drugiej serii programu poznamy historie…

Czytaj więcej

Oglądaj w każdy wtorek o 21:00

Cykl: Spotkania ze starożytnym Egiptem

W październiku cofniemy się w czasie: razem z ekipami archeologów i egiptologów odwiedzimy starożytny Egipt. Zapraszamy na premierę programu „Tajemnice grobowca Kleopatry”, z którego dowiemy się więcej o miejscu ostatniego spoczynku tej legendarnej królowej. Zobaczymy także trzeci odcinek „Królowych starożytnego Egiptu”, opowiadający o życiu jej córki- Kleopatry Selene. To nie wszystko: każdy miłośnik egiptologii znajdzie w tym miesiącu coś dla siebie. Zapraszamy na serie „Skanowanie Nilu”, „Tajemnice hieroglifów”, „Tajemnice Sakkary”, „Tutanchamon: oblicze bez maski”- i wiele innych.

Czytaj więcej

Premiera

Środa 5 października o 21:00

Starożytny Egipt — kroniki imperium

Około 5 tys. lat temu nad Nilem powstało jedno z najpotężniejszych imperiów w historii: starożytny Egipt. Egipska cywilizacja do dziś uważana jest za dziwną i tajemniczą; seria pokazuje wyjątkowe osiągnięcia Egipcjan w zakresie sprawowania władzy, kultury i relacji społecznych. Naukowcy z całego świata analizują fascynujące oblicza tej wysokiej kultury; każdy odcinek skupia się na jakimś jej aspekcie — od roli Nilu poprzez egipskich bogów i królów, wielkie metropolie, kult zmarłych, piramidy i kobiety starożytnego Egiptu po wielkie wojny i…

Czytaj więcej

Premiera cyklu

Piątel 6 maja od 21:00

Wiosna ze starożytnym Rzymem

Tej wiosny odwiedzimy europejskie miasto o niezwykłej historii: Rzym. Przeniesiemy się daleko w przeszłość, do czasów Juliusza Cezara; poznamy historię jego żądzy władzy i dowiemy się, jak doprowadziła ona rzymskie legiony na skraj klęski. Zbadamy również rewolucyjne wynalazki, które umożliwiły stworzenie ogromnego imperium rzymskiego — i które do dziś stanowią inspirację dla architektów. A później opuścimy stały ląd, aby przyjrzeć się bliżej dawnemu miastu Baia — największemu podwodnemu stanowisku archeologicznemu na świecie, nazywanemu rzymską Atlantydą.

Czytaj więcej

Oglądaj premierę cyklu w poniedziałek 7 marca o 20:00

Starożytny Egipt

Czasy starożytnego Egiptu to wciąż jedna z najbardziej bogatych i fascynujących epok w historii; w tym miesiącu powracamy do Egiptu z zupełnie nowym programem „Grobowce Egiptu”, w którym śledzimy trzymiesięczne wykopaliska odsłaniające całkowicie nienaruszony kompleks grobowy w Sakkarze. Premierze towarzyszy wybór najlepszych filmów dokumentalnych ukazujących różne aspekty prac archeologicznych prowadzonych w Egipcie od setek lat.

Czytaj więcej

Premiera

Poniedziałek 6 września od 21:00

Starożytna apokalipsa

Każdy kontynent ma swoje ruiny, miejsca, w których jedynie kamienie opowiadają historie o upadłych cywilizacjach. Wciąż jednak pojawiają się te same pytania – dlaczego coś tak potężnego mogło zniknąć? Dlaczego cywilizacje upadają? W tej serii towarzyszymy archeologom, którzy w ruinach w różnych zakątkach świata poszukują przyczyn zaginięcia największych cywilizacji w historii. Niektóre z nich padły ofiarą katastrof naturalnych, które zmiotły całe społeczności z powierzchni ziemi. To niezwykle pouczająca lekcja historii.

Czytaj więcej

Premiera 17 maja

Oglądaj od poniedziałku do piątku o 20:00

Wielkie zagadki starożytnego Egiptu

Starożytny Egipt był jedną z największych cywilizacji w historii ludzkości — jego dzieje rozciągają się na 3 tysiące lat. Dzięki cudom współczesnej techniki odkryjemy największe tajemnice Egiptu.

Czytaj więcej

Cykl programów

Oglądaj od poniedziałku 1 marca o 19:55

Cykl: Tajemnice starożytnego Egiptu

Egipt, kraina intryg i cudów. Dom egzotycznych miast i rozległych pustyń, w których znajdują się jedne z największych i najbardziej monumentalnych znalezisk starożytnego świata. Jakie tajemnice kryją piramidy? Dlaczego zostały zbudowane? Przez kogo? I jak? Wiemy o wielkich piramidach w Gizie, ale co z innymi znanymi piramidami rozrzuconymi po całym Egipcie? A czy pod powierzchnią znajduje się więcej zaginionych piramid czekających na odkrycie? Czy te zagubione piramidy zawierają informacje, które mogą zmienić sposób, w jaki patrzymy na starożytny Egipt?
Raz…

Czytaj więcej