Blog

„Starożytna apokalipsa”: Dlaczego cywilizacje upadają?

Historia zna wiele cywilizacji, które w swym rozkwicie były wielkimi potęgami, a jednak upadły. Przyczyn było wiele, w tym między innymi: zjawiska pogodowe, epidemie, czy zbrojne ataki.

Zmiany klimatyczne

Jak skończyła się cywilizacja Doliny Indusu? Największy rozkwit kultury Indusu datowany jest na lata 3300-1900 p.n.e. Była to najrozleglejsza cywilizacja starożytności spośród innych z tamtego okresu i jedna z ważniejszych kultur epoki brązu. Pokonały ją jednak stopniowe zmiany klimatyczne, które dopełniły dzieła około 4 000 lat temu. Potwierdziły to badania archeologiczne. Opady w regionie stopniowo zmniejszały się, by w końcu w czasie jednej z pór deszczowych monsun w ogóle nie nadszedł.

Susza i głód

Jedną z najbardziej znanych cywilizacji, które upadły, jest z pewnością cywilizacja Majów. Tajemnice Majów fascynują do dziś wielbicieli historii. Największy rozkwit tej cywilizacji miał miejsce około 600 roku, jednak po około 200 latach całkowicie upadła. Nie jest wcale jasne, jak do tego doszło. Wśród teorii historyków i archeologów pojawiają się takie przyczyny, jak: wojna, migracje ludności, choroby, a nawet susza i głód, który był jej konsekwencją. Jest to wciąż jedną z największych zagadek starożytności. 

Epidemia i konkwistadorzy

Hiszpanie potrzebowali tylko dwóch lat, aby podbić imperium Azteków. Zaledwie 500 żołnierzy pod dowództwem Hernána Cortésa dokonało tego w latach 1519-1521. Nie udałoby się to im jednak bez wsparcia ludów podbitych wcześniej przez Azteków, które miały dość ich krwawego panowania. Kres cywilizacji Azteków położyły dwie epidemie, które zabiły aż 80% jej członków. Obecnie z wielkiego imperium zostały tylko ruiny.

Konflikt zbrojny

Do upadku Konstantynopola doszło roku 1453. Gdy miasto został zdobyte przez wojska Imperium Osmańskiego, a cesarz Konstantyn XI zginął, nastąpił upadek Cesarstwa Bizantyńskiego. Tu przyczyny końca cywilizacji są jasne – doszło do tego w wyniku zbrojnego ataku wojsk tureckiego sułtana Mahmeda II.

Co oglądać we wrześniu? Polecamy Waszej uwadze serial dokumentalny „Starożytna apokalipsa” w dni powszednie o 21:00 na Polsat Viasat History o upadku najsłynniejszych światowych kultur. Jeśli interesuje Was rozwój cywilizacji, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu „Bazylika Grobu Pańskiego – rocznie odwiedzają ją ponad 3 miliony ludzi”.

 

Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Starożytna apokalipsa

Każdy kontynent ma swoje ruiny, miejsca, w których jedynie kamienie opowiadają historie o upadłych cywilizacjach. Wciąż jednak pojawiają się te same pytania – dlaczego coś tak potężnego mogło zniknąć? Dlaczego cywilizacje upadają? W tej serii towarzyszymy archeologom, którzy w ruinach w różnych zakątkach świata poszukują przyczyn zaginięcia największych cywilizacji w historii. Niektóre z nich padły ofiarą katastrof naturalnych, które zmiotły całe społeczności z powierzchni ziemi. To niezwykle pouczająca lekcja historii.

Powiązane programy