Blog

Październik pod znakiem egiptologii

Egipt nie bez powodu kusi jako jedna z popularniejszych turystycznych destynacji. To wymarzone miejsce nie tylko dla wielbicieli słonecznych kąpieli, ale też przede wszystkim dla pasjonatów historii. Niejeden szanujący się archeolog był tam wiele razy, mimo tego wciąż pozostało wiele tajemnic do odkrycia. Październik na Polsat Viasat History upłynie właśnie pod znakiem historii Egiptu. To dlatego przygotowaliśmy dla Was trochę ciekawostek historycznych związanych z tym krajem. 

Gdzie pochowana jest Kleopatra?

Choć może trudno w to uwierzyć, do dziś nie jest znane miejsce spoczynku jednej z najbardziej legendarnych kobiet w dziejach. Choć o samej Kleopatrze wiemy bardzo dużo (co prawda pewne wątki jej życia, jak na przykład przyczyna śmierci, nie są pewne), to, co dziś najważniejsze z perspektywy archeologów i historyków, pozostaje nieodgadnione. Istnieje kilka teorii co do miejsca pochówku słynnej władczyni, jedno jest jednak pewne – być może to, że nadal nie zostało ono odnalezione sprawiło, że nie grób nie został splądrowany, jak to często miało miejsce w przypadku grobowców faraonów. 

Jak złamano kod hieroglifów?

W jednym z naszych artykułów już o tym pisaliśmy, warto jednak przypomnieć temat. Dla przeciętnego zjadacza chleba, hieroglify wciąż wyglądają jak zbiór pełnych tajemnic znaczków. Dla badaczy i ekspertów są już jednak jasne, dzięki czemu możemy odczytać zabytkowe kamienne tablice. Zawdzięczamy to młodemu francuskiemu badaczowi o nazwisku Jean-François Champollion. Bez wątpienia rozszyfrowanie tajemnicy hieroglifów ułatwiło naukowcowi to, że był od wyjątkowym poliglotą – znał aż 16 języków. Takie zdolności językowe, musiały być przydatne! 

Skarby Tutanchamona

Grobowiec Tutanchamona jest bez wątpienia jednym najbardziej znanych i to nie bez powodu. Przede wszystkim pochowano tam jednego z najsłynniejszych faraonów, a ponadto miejsce jego pochówku skrywało w sobie szereg skarbów. Ponieważ główna komora grobowa była dobrze ukryta, nie padła ofiarą szabrowników. Poza standardowymi artefaktami, schowano tam między innymi wykonane ze złota sandały, czy starożytną grę planszową. 

Jak widać starożytny Egipt wciąż kryje w sobie wiele sekretów. Dzięki cyklowi dotyczącemu historii tego kraju, poznacie ich jeszcze więcej. Na cykl Polsat Viasat History zapraszamy w każdy październikowy wtorek o 21:00.


Autor: Zuzanna Pęksa

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Cykl: Spotkania ze starożytnym Egiptem

W październiku cofniemy się w czasie: razem z ekipami archeologów i egiptologów odwiedzimy starożytny Egipt. Zapraszamy na premierę programu „Tajemnice grobowca Kleopatry”, z którego dowiemy się więcej o miejscu ostatniego spoczynku tej legendarnej królowej. Zobaczymy także trzeci odcinek „Królowych starożytnego Egiptu”, opowiadający o życiu jej córki- Kleopatry Selene. To nie wszystko: każdy miłośnik egiptologii znajdzie w tym miesiącu coś dla siebie. Zapraszamy na serie „Skanowanie Nilu”, „Tajemnice hieroglifów”, „Tajemnice Sakkary”, „Tutanchamon: oblicze bez maski”- i wiele innych.

Powiązane programy