Blog

Tajemnice mumii: sekrety zwłok z czasów starożytnego Egiptu

Starożytny Egipt wciąż kryje przed nami wiele tajemnic. Nie jest to bynajmniej zaskakujące. Z jednej strony wynika to z tysięcy lat, jakie minęły od ówczesnych wydarzeń, z drugiej – szeregu różnic kulturowych między nami, a mieszkańcami dawnego Egiptu. Pradawne mumie do dziś skrywają przed badaczami sporo sekretów.

Krzycząca mumia

Bez wątpienia jedną z najbardziej tajemniczych, a zarazem przerażających mumii jest ta, na której twarzy od tysiącleci maluje się strach. Sprawia ona wrażenie, jakby cierpiała z lęku czy bólu. Odkryto ją w XIX wieku, ale aż do wieku XXI eksperci nie wiedzieli skąd właśnie taki wyraz twarzy zmarłej osoby. Najnowsze technologie pozwoliły badaczom dojść do wniosku, że zmarła kobieta cierpiała na bolesną miażdżycę kończyn. Przerażającego wyglądu dopełniło zabalsamowanie zmarłej zanim jeszcze ustąpiło stężenie pośmiertne. Tak właśnie powstała znana nam do dziś „krzycząca mumia”.

Mumia, która wprowadziła w błąd

Chociaż trudno w to uwierzyć, bywają mumie, które są w stanie wyprowadzić w pole nawet współczesnych znamienitych archeologów i najnowocześniejsze technologie. Tak stało się w przypadku przechowywanej w Warszawie mumii kobiety w ciąży. Jak się później okazało, była to w istocie mumia należąca do osoby płci żeńskiej, jednak w obrębie jej miednicy nie znajdował się płód, a zawiniątka zawierające m.in. organy wewnętrzne zmarłej. A szkoda, bo byłby to ewenement na skalę światową!

Najbardziej poszukiwana

Paradoksalnie jedną z najsłynniejszych mumii jest ta, której nigdy nie odnaleziono, należąca do Kleopatry. Co jakiś czas archeologowie donoszą, że są na jej tropie, jednak nie przynosi to oczekiwanych skutków. A szkoda – odnalezienie mumii Kleopatry pozwoliłoby wszystkim przekonać się, czy była tak piękna, jak utarło się w historii, a nawet (być może) na co w rzeczywistości zmarła. Jedno jest pewne – co jakiś czas media donoszą, że badacze są blisko odnalezienia najbardziej poszukiwanej mumii.

Na serial dokumentalny „Tajemnice mumii” na Polsat Viasat History zapraszamy od 20 lutego we wtorki o 21:00. Osobom zainteresowanym tą tematyką polecamy nasz artykuł „Starożytny Egipt: jedna z najbardziej tajemniczych nekropolii

 

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Tajemnice mumii sezon 1

Poznajmy największe tajemnice starożytnego Egiptu: niesamowite sekrety kryjące się za bezimiennymi sarkofagami, niezwykłymi pochówkami i potwornie zniekształconymi mumiami… Spróbujemy odnaleźć zaginioną mumię największej królowej starożytnego Egiptu, kobiety-faraona Hatszepsut. Poznamy prawdę kryjącą się za szokującymi szczątkami liczącej 3 tysiące lat „krzyczącej mumii”. Odkryjemy tajemnice życia i śmierci faraonów Sekenenre Tao i Ramzesa V. Dowiemy się, czy eksponat z muzeum osobliwości w Niagara Falls jest w rzeczywistości dawno zaginioną mumią faraona z najbardziej znanej egipskiej dynastii.

Powiązane programy