Blog

Starożytna apokalipsa, sezon 2: jak to się dzieje, że dochodzi do upadku cywilizacji?

Może się wydawać, że niektóre cywilizacje mają na tyle ugruntowane pozycje, że nic im nie zagraża. Historia jednak pokazuje, że w życiu nie ma nic pewnego. Drugi sezon serialu dokumentalnego „Starożytna apokalipsa” na Polsat Viasat History omawia upadki znanych cywilizacji oraz analizuje, jak do nich doszło.

Kultura minojska

Kultura minojska to jedna z najstarszych cywilizacji z czasów epoki brązu. Jej rozwój rozpoczął się około 3 000 roku p. n. e. w rejonie Morza Śródziemnego. Opierała się w znacznej mierze na handlu z innymi rejonami (w tym między innymi państwami znad Morza Egejskiego i z Bliskiego Wschodu). Do dziś zachowało się wiele starożytnych artefaktów z tamtych czasów. Należą do nich między innymi: ceramiczne amfory, dysk z Fajstos, czy naścienne freski. 

Co takiego zaszło, że kultura minojska przeszła do historii? Początkiem upadku cywilizacji znad Morza Śródziemnego były katastrofy naturalne, a dokładnie wybuch wulkanu na dzisiejszej Wyspie Santorini i trzęsienie ziemi. Osłabiony region był łatwym celem dla najazdu Mykeńczyków, co tylko dopełniło tej starożytnej apokalipsy. 

Wyspa Rapa Nui

Wyspa Rapa Nui na Oceanie Spokojnym, niektórym lepiej znana pod nazwą Wyspy Wielkanocnej, to miejsce kojarzone przede wszystkim ze względu na pełne tajemnic kamienne rzeźby. Rdzenną ludnością zamieszkującą wyspę jest lud Rapa Nui, którego przodkowie przybyli na te tereny około V wieku n. e. To właśnie oni wznieśli kamienne posągi (Moai), posługiwali się własnym językiem oraz mieli własną kulturę, której elementem był m. in. tradycyjny taniec.

Co wywołało starożytną apokalipsę na Wyspie Rapa Nui? Wpływ na to miały między innymi wewnętrzne spory. Upadku cywilizacji dopełniło zniewolenie rdzennej ludności i wysłanie jej do Peru.

Imperium Azteków

Imperium Azteków zostało stworzone przez lud Mexiców na terenie dzisiejszego Meksyku. Ta grupa etniczna również posiadała swoją kulturę, w tym język. Najwięcej o historii  Azteków dowiadujemy się z dawnych tekstów, spisanych zarówno przez rdzenną ludność jak i jej późniejszych najeźdźców – Hiszpanów.

O starożytnej apokalipsie, jaka dotknęła Imperium Azteków, mówi się, że nastąpiła niemal z dnia na dzień. Dokonali jej właśnie Hiszpanie (pod wodzą Hernána Cortésa). 

Na 2. sezon serialu dokumentalnego „Starożytna apokalipsa” na Polsat Viasat History zapraszamy od 16 listopada w czwartki o 21:00. Więcej o upadkach starożytnych cywilizacji przeczytacie w naszym artykule na ten temat.


Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Starożytna apokalipsa, sezon 2

Każdy kontynent ma swoje ruiny, miejsca, w których tylko kamienie opowiadają historię upadłych cywilizacji. Czasami takie miejsca są pogrzebane pod ziemią, czasami kryją się w dżungli lub w nowoczesnym mieście — ale wszystkie rodzą te same pytania: jak coś tak wielkiego mogło po prostu zniknąć? Dlaczego cywilizacje upadają? Ten program bada stanowiska archeologiczne na całym świecie i szuka odpowiedzi na trudne pytania. Jak doszło do tego, że wielkie imperia uległy potędze świata przyrody? W drugiej serii programu poznamy historie kultury minojskiej, ludu Rapa Nui, Azteków, kultury Mochica, wikingów z Grenlandii i imperium Khmerów z Angkor Wat. Wszystkie te cywilizacje upadły, zmiecione przez wielkie klęski żywiołowe albo wydarzenia historyczne. Ich dzieje przedstawią nam archeolodzy badający największe tajemnice świata starożytnego.

Powiązane programy