„Anna Boleyn: aresztowanie, proces, egzekucja”- Pełna godności śmierć Anny Boleyn

„Anna Boleyn: aresztowanie, proces, egzekucja”- Pełna godności śmierć Anny Boleyn

Anna Boleyn była drugą żoną Henryka VIII Tudora i matką przyszłej królowej Elżbiety I Tudor. Kochliwy władca zdecydował, że tego małżeństwa nie będzie unieważniał, jak to zrobił w przypadku swego związku z Katarzyną Aragońską. Postanowił sięgnąć po bardziej radykalne środki – doprowadził do procesu Anny Boleyn, który zakończył się jej dekapitacją.

Od królowej do cudzołożnicy

Anna Boleyn należała do rodziny królewskiej Tudorów przez zaledwie trzy lata, jednak był to czas bardzo burzliwy. W początkach znajomości Henryk VIII Tudor zaoferował jej zaledwie rolę kochanki króla. Anna nie chciała się na to zgodzić, co było dobrym posunięciem – w roku 1533 poślubiła władcę i została koronowana na królową Anglii oraz Irlandii.
Henryk VIII postanowił udowodnić Annie Boleyn, że jest czarownicą i cudzołożnicą. Dzięki temu mógł zakończyć małżeństwo z królową Anglii wydając na nią wyrok. Co było tego powodem? Władca miał już „na celowniku” kolejną żonę. Tym razem jego wybranką była Jane Seymour. Skazanie na śmierć Anna Boleyn przyjęła ponoć z wielkim spokojem. Do końca życia uważała drugiego w kolejności władcę z dynastii Tudorów za pełnego szacunku i dobroci.

Osiem żon króla Anglii i Irlandii

Ścięcia głowy Anny Boleyn dokonano mieczem a nie toporem. Było to rozwiązanie szybsze, a co za tym idzie – mniej bolesne. Druga żona Henryka VIII do końca zachowywała się z godnością, co pozwoliło uniknąć jakiegokolwiek publicznego dramatu. Na kanwie jej ciekawego, ale też smutnego życia powstało wiele filmów historycznych i seriali.
Łącznie kochliwy król Anglii i Irlandii miał sześć żon. Po Jane Seymour poślubił Annę z Kleve, Katarzynę Howard i Katarzynę Parr. Pod względem oficjalnych związków zakończonych unieważnieniem był z pewnością rekordzistą. I to nie tylko, gdy spojrzymy na dynastię Tudorów, ale na wszystkich władców nowożytnej Europy.
Co obejrzeć w czerwcu 2021? Serial dokumentalny „Anna Boleyn: aresztowanie, proces, egzekucja” (w niedziele o 18:00) przeniesie Was w intrygujący świat dynastii Tudorów. Więcej o Henryku VIII przeczytacie tutaj.

 

Autor: Zuzanna Pęksa