„Zapomniane taśmy wideo z nazistowskich Niemiec”: narodziny zła

„Zapomniane taśmy wideo z nazistowskich Niemiec”: narodziny zła

Po dojściu Hitlera do władzy propaganda nazistowska w Niemczech stała się wszechobecna. Ideologia docierała do każdego skrawka rzeczywistości. Naziści sprawnie wykorzystywali w tym celu nowoczesne środki przekazu – film, fotografię, czy radio. Ludzie zmęczeni kryzysem gospodarczym, bezrobociem i ciągłym niepokojem łatwo ulegali zauroczeniu wizją świetlanej przyszłości kraju, roztaczaną przez nazistów. Na amatorskich taśmach zachowały się sceny z życia codziennego, przedstawiające uśmiechniętych ludzi z nadzieją patrzących w przyszłość. Wydawało im się, że kraj rozkwita i zdawali się nie słyszeć zapowiedzi okrutnej przemocy i ludobójstwa w przemowach Hitlera. A przecież po samym dojściu Hitlera do władzy nienawiść do Żydów, a także innych rzekomych wrogów była wyrażana wprost.

Brutalne harcerstwo

Szczególne wrażenie robią zdjęcia i filmy przedstawiające dzieci i młodzież w służbie nazistowskiej ideologii. Od lat dwudziestych działała młodzieżowa organizacja przy NSDAP, rodzaj brunatnego harcerstwa dla chłopców od 10 lat. Obok z pozoru niewinnych działań, takich jak biwaki na łonie natury, organizowano paramilitarne szkolenia i poddawano dzieci stałej indoktrynacji. Inaczej, niż w tradycyjnym harcerstwie, programowo kształtującym współdziałanie i wzajemną pomoc, kładziono nacisk na rywalizację. Istniała również sekcja dla dziewcząt, przygotowywanych do roli idealnych nazistowskich żon i matek. Kiedy Hitler doszedł do władzy, wówczas Hitlerjugend – Młodzież Hitlera – zaczęła działać pod egidą państwa. Wkrótce przymusowo wcielono do niej inne organizacje młodzieżowe, takie jak kółka sportowe czy drużyny skautowe. Liczba członków przekroczyła wówczas 2 miliony. Od 1936 członkostwo stało się obowiązkowe dla wszystkich od lat 10 do 18. Toteż trzy lata później członków było już ponad 7 milionów.

Ponure żniwo

Po wybuchu wojny ideowi członkowie Hitlerjugend należeli do najbardziej fanatycznych i okrutnych żołnierzy. W 1943 r., kiedy Niemcy zaczęły przegrywać, stopniowo malała liczba mężczyzn, których jeszcze można było powołać na front. Powstała wówczas złożona z aktywistów organizacji 12 Dywizja Pancerna SS „Hitlerjugend”. Zrzeszeni w niej zdemoralizowani nastolatkowie popełnili wiele zbrodni wojennych na jeńcach i ludności cywilnej.

Narodziny zła przenikającego całe społeczeństwo, utrwalone w amatorskich filmach nakręconych w przededniu i podczas II wojny światowej w kolorze, kamerą ośmiomilimetrową, będzie można zobaczyć  w serii „Zapomniane taśmy wideo z nazistowskich Niemiec” od poniedziałku 19 października o 21:00 na kanale Polsat Viasat Hitory.

Autorka tekstu: Maria Więckowska