„Nadprzyrodzone plany nazistów”: Runy w służbie ludzi Hitlera

„Nadprzyrodzone plany nazistów”: Runy w służbie ludzi Hitlera

Kiedy Hitler doszedł do władzy, w nazistowskich Niemczech wszechobecne stały się runy. Alfabet runiczny to starożytne pismo ludów germańskich. Jego najstarsze zabytki pochodzą z II wieku naszej ery. Według mitologii nordyckiej zostały podarowane ludziom przez Odyna. W średniowieczu zostały wyparte przez alfabet łaciński i do XIX wieku interesowali się nimi tylko uczeni. Jednak  na początku  XX wieku pojawiła się teoria o ich rzekomej świętej mocy.

Runy i Szef SS

Jej gorliwym wyznawcą był jeden z najważniejszych dygnitarzy nazistowskich i najbardziej zaufanych ludzi Adolfa Hitlera, Heinrich Himmler. Twórca SS, późniejszy szef Gestapo i minister spraw wewnętrznych Rzeszy, słynący z okrucieństwa i cynizmu zbrodniarz wojenny był zafascynowany okultyzmem. Wierzył m.in. w reinkarnację. Na bazie germańsko-pogańskiej obrzędowości i ideologii „czystej rasy” próbował stworzyć coś w rodzaju nowej, nazistowskiej religii. Runy i przypisywane im moce należały do jej elementów. Członkowie SS mieli obowiązkowe szkolenia z symboliki run.

Najsłynniejsze Runy Nazistów

Do najbardziej znanych należała runa sig, oznaczająca zwycięstwo. Dwa znaki sig (ᛋ ᛋ ) stały się w latach 30. symbolem SS. Członkowie tej formacji nosili go na kołnierzach mundurów i sztandarach. Emblemat SS był tak popularny, że kiedy Hitler doszedł do władzy, w Niemczech produkowano maszyny do pisania z dodatkowym klawiszem, służącym do zapisania go jednym ruchem. Z kolei pojedyncza runa sig była symbolem młodzieżowej organizacji Hitlerjugend.

W wielu miejscach zobaczyć można było również runę życia – algiz (ᛉ ) i jej odwróconą do góry nogami wersję, oznaczającą śmierć (ᛦ). Runy algiz używała jako swojego znaku między innymi osławiona instytucja Lebensborn, dążąca do wyhodowania „rasowo czystych” nadludzi. Algiz pojawiała się również na mundurach członków bojówki SA. Runy życia i śmierci umieszczano przy datach narodzin i zgonu w nekrologach i na nagrobkach.

Więcej o okultystycznych zainteresowaniach ludzi Adolfa Hitlera i pseudogermańskich obrzędach nazizmu dowiecie się z cyklu „Nadprzyrodzone plany nazistów”, premiera 9 listopada o 21:00 na kanale Polsat Viasat History.

Autorka tekstu: Maria Więckowska