Ostatnią dużą niemiecką ofensywą II wojny światowej była bitwa o Ardeny, zwana także „bitwą o wybrzuszenie” ze względu na wygląd linii frontu. Adolf Hitler liczył,…
Ostatnią dużą niemiecką ofensywą II wojny światowej była bitwa o Ardeny, zwana także „bitwą o wybrzuszenie” ze względu na wygląd linii frontu. Adolf Hitler liczył, że jego wojskom uda się wygrać i tym samym zniechęcić aliantów do wspólnych działań przeciwko III Rzeszy.
Początek ofensywy
Dziś, dzięki wykorzystaniu dronów, możemy z góry i szczegółowo przyjrzeć się terenom, na których rozgrywała się kampania w Ardenach. Gdyby ta najnowsza technologia była dostępna w 1944 roku, zobaczylibyśmy przede wszystkim nagrania przedstawiające utrudniającą działania wojenne zimę. Niemcy rozpoczęli bowiem ofensywę w Ardenach 16 grudnia 1944, a zima tamtego roku, była wyjątkowo ciężka.
Błędne założenia Hitlera
Początek kampanii, zwanej także „Jesienną mgłą”, była wielkim zaskoczeniem dla amerykańskich żołnierzy. Wojska III Rzeszy rozpoczęły ofensywę od ataku z dział i moździerzy. Adolf Hitler uważał, że US Army nie może równać się Wehrmachtowi i jej oddziały wpadną w panikę. Tak się jednak nie stało – walka o przewagę na froncie zachodnim okazała się bardzo zacięta.
Co prawda Niemcom udało się zgromadzić w regionie duże siły, jednak armia Adolfa Hitlera nie dysponowała odpowiednią ilością paliwa. Jednym z ważnych elementów planu, było to, by wykraść je wrogowi. I tu jednak eksperci wojskowi Führera się przeliczyli. Mroźna zima miała być sprzymierzeńcem nazistów i utrudnić alianckie ataki z powietrza, jak się jednak okazało, była wyniszczająca także dla żołnierzy III Rzeszy.
Sześć tygodni morderczych walk
Jedna z najważniejszych bitew II wojny światowej, bitwa o Ardeny, trwała aż sześć tygodni. Oprócz wielkich strat ludzkich, Niemcy stracili także setki czołgów, dział, transporterów i samochodów pancernych. Hitler poniósł zatem klęskę na froncie zachodnim, a na froncie wschodnim przewagę zdobywała armia czerwona. Stąd było już tylko o krok do całkowitego upadku potęgi nazistów.
Co obejrzeć we wrześniu? Polecamy serial dokumentalny „II wojna światowa z drona” w dni powszednie o 22:00 na Polsat Viasat History. O innej z najważniejszych bitew II wojny światowej przeczytacie w artykule „Armia duchów na straży lądowania w Normandii”.
Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa