Emancypacja kobiet dokonała się na szeroką skalę głównie w XIX i XX wieku. Nie oznacza to bynajmniej, że wcześniej kobiety nie pełniły najbardziej kluczowych, w…
Emancypacja kobiet dokonała się na szeroką skalę głównie w XIX i XX wieku. Nie oznacza to bynajmniej, że wcześniej kobiety nie pełniły najbardziej kluczowych, w tym nawet królewskich ról. Dziś przyglądamy się właśnie jednym z najznamienitszych kobiet w historii – tym, które zasiadały na tronach.
Zapomniana władczyni Egiptu
Czytając o historii Egiptu bardzo często natrafiamy na nazwiska męskich władców, w tym faraonów Ramzesa II, Tutenchamona czy Cheopsa. Uważni historycy pamiętają jednak o tym, by pisać i mówić także o kobietach, które odegrały kluczową rolę w czasach starożytnego Egiptu.
Należała do nich m. in. władczyni Hatszepsut. Jej imię oznaczało dokładnie „pierwszą z dostojnych kobiet” i wydaje się, że w swoim życiu postępowała właśnie według nadanego jej przydomka. Lata jej panowania nie są pewne, ale wiadomo, że jako faraon była ona doskonałym strategiem. Ponadto za jej czasów w Egipcie wzniesiono wiele ważnych budowli.
Mimo tego, przez wiele lat była ona zapomniana, a jej imię wymazano z kart historii. Zdecydowanie częściej wspominano o Kleopatrze czy Nefretete. Szczęśliwie, dzięki pracom archeologów i badaczy, udało się przypomnieć o jej ważnej dziejowej roli.
Pierwsza polska królowa
Rycheza, żona Mieszka II Lamberta, uważana jest za pierwszą polską królową. Król i królowa zostali koronowani w 1025 roku. Co ciekawe, przez lata władczyni była uważana za zdrajczynię. Czemu tak się stało? Zarzucano jej obłudę i przekazanie korony cesarzowi Konradowi II tylko w imię własnych interesów. W rzeczywistości synowa Bolesława Chrobrego chciała chronić koronę i dzięki niej Polska miała szansę przetrwać.
Królowa symbolem epoki
Królowa Wiktoria panowała nad Wielką Brytanią przez 64 lata. Był to rekordowy wynik, a Wiktoria została pod tym względem „zdetronizowana” dopiero przez Elżbietę II. Jednak nie tylko długość panowania wyróżnia okresy rządów XIX-wiecznej władczyni.
Lata panowania królowej Wiktorii były przede wszystkim czasem świetności Imperium Brytyjskiego – nastąpił wówczas rozwój przemysłu, gospodarki i znaczący wpływ zysków z brytyjskich kolonii. I choć zdaniem części historyków był to też czas wyraźnych nierówności społecznych, bez wątpienia epoka kojarzona jest przede wszystkim z progresem i udanymi rządami.
Na serial dokumentalny „Królowe, które zmieniły świat” na Polsat Viasat History zapraszamy od 12 grudnia we wtorki o 21:00. Więcej o królowych starożytnego Egiptu przeczytacie w naszym artykule tutaj.
Autor: Zuzanna Pęksa