Blog

„Najdziwniejsze przedmioty”: Tajemnica skarabeusza ze starożytnego Egiptu

Światowe muzea pełne są przedmiotów, które wciąż kryją w sobie tajemnice. Część z nich pochodzi z grobu Tutenchamona. Zmarł on w wieku około dwudziestu lat, a faraonem był zaledwie przez rok. Najbardziej znany stał się właśnie dzięki artefaktom odnalezionym w jego grobowcu w Dolinie Królów, perle historii starożytnej.

Niektóre archeologiczne wykopaliska kończą się sukcesem, który na zawsze zapisuje się na kartach historii. Gdy w listopadzie 1922 roku ekipa specjalisty od starożytnego Egiptu, Howarda Cartera, dotarła wreszcie do grobu młodo zmarłego faraona, natrafiła na skarbiec pełen znakomicie zachowanych przedmiotów. Wśród nich znajdował się właśnie słynny pektorał, który do dziś jest uważany za jedną z najdziwniejszych rzeczy na świecie.

Pektorały, zwane inaczej napierśnikami, były noszone przez faraonów za życia, a po śmierci składane na ich piersi. Pektorał Tutenchamona, o którym mowa, znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze. Od razu rzuca się w oczy, że skarabeusz umieszczony w centrum tego artefaktu ze starożytnego Egiptu, nie jest typowy. Jest żółty, lekko przezroczysty, na pierwszy rzut oka wygląda, niczym mleczny kawałek bursztynu.

Zaintrygowani tą ciekawostką historyczną badacze odkryli, że owad wykonany jest ze szkła. Nie jest to jednak szkło syntetyczne (choć pierwsze tego typu szkło przypadkowo powstało już około 5000 roku p.n.e.). Skarabeusz został wykonany ze szkła występującego w naturze. To, skąd ono pochodziło, stało się dla naukowców kolejną tajemnicą do wyjaśnienia.

Okazało się, że jest to libijskie szkło pustynne, które niemal w całości składa się z krzemionki. Wyjaśnienie jednej tajemnicy pociągnęło za sobą kolejne. Jak bowiem Egipcjanom udało się dostać w to miejsce, skoro nawet dziś wyprawa tam nie należy do najłatwiejszych? I co najważniejsze, jak to naturalne szkło w ogóle powstało? Teorii jest kilka. Być może jego rodowód jest (dosłownie) kosmiczny. Mogło ono powstać po uderzeniu w pustynię meteorytu.

Muzea świata kryją w sobie znacznie więcej ciekawostek historycznych. Sekrety artefaktów badanych w technologii 3D codziennie od poniedziałku do piątku o 20:30 w programie „Najdziwniejsze przedmioty”. Historia starożytnego Egiptu to także oczywiście tajemnice piramid, w tym najsłynniejszej z nich piramidy Cheopsa.

Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Najdziwniejsze przedmioty

W muzeach, laboratoriach i magazynach na całym świecie ukryte są najbardziej niezwykłe obiekty na Ziemi — badania naukowe i nowe technologie pomogą nam lepiej je zrozumieć. Wykorzystując najnowszą grafikę 3D możemy rozebrać te obiekty na części, dostrzec najmniejsze szczegóły i odbudować zagubione lub zniszczone artefakty, aby odkryć ich tajemnice. Ta seria ujawni to, co niewiarygodne, starożytne i naprawdę dziwaczne.

Powiązane programy