Blog

Królowe starożytnego Egiptu: dowiedz się więcej o słynnych władczyniach

Ten, kto uważa, że przez minione tysiąclecia rządzili głównie mężczyźni, powinien cofnąć się do czasów starożytnego Egiptu. Królowa Hatszepsut przez lata była zapomniana, jednak odkrycia archeologiczne XIX wieku przywróciły ją na królewski panteon. Kleopatra została zapamiętana nie tylko przez badaczy historii i ekspertów archeologii, a wszystko ze względu na jej ekstrawagancki styl życia.

Faraon Hatszepsut

Hatszepsut była królową Egiptu w XV wieku p. n. e. Otrzymała władzę w pokojowy sposób – po śmierci swego ojca – i panowała przez 21 lat. Choć była lubiana przez swoich poddanych i bardzo niezależna, do dziś jej życiorys kryje wiele tajemnic, a pamiętają o niej głównie historycy.

Przedstawiciele świata starożytnego zniszczyli wszelkie ślady po królowej – zniknęły jej posągi, nigdzie nie można było dojrzeć jej imienia. Ludzie czasów nowożytności dowiedzieli się o królowej dopiero w XIX wieku, gdy odkryto jej grobowiec. Został on zbadany przez tego samego odkrywcę, który natrafił na miejsce pochówku Tutanchamona.

Kleopatra Wielka

Kleopatra była ostatnią niezależną królową Egiptu. Początkowo sprawowała władzę wraz z bratem, w wyniku spisku musiała jednak uciec ze swej ojczyzny do Palestyny. Los rzucił ją także do Rzymu. Wdała się w romans z Juliuszem Cezarem, któremu urodziła syna Cezariona. Po śmierci Cezara musiała wracać do swojego kraju, co niektórzy uznali za ucieczkę.

Świadoma tego, że niezbędne będzie jej wsparcie, nawiązała kolejny romans, tym razem z Markiem Antoniuszem. Relacja ta zaowocowała nie tylko sojuszem politycznym, ale też dwójką dzieci – para doczekała się bliźniąt.

To, co wyróżniało Kleopatrę wśród innych słynnych egipskich królowych, to z pewnością ekscentryczny tryb życia. Do dziś krążą opowieści o tym, że kąpała się w oślim mleku, urządzała pełne przepychu przyjęcia, że była tyranką, a według niektórych nawet psychopatką. Nie wszyscy są wobec władczyni tak krytyczni – część badaczy twierdzi, że była zdecydowana, ale też dobra dla swych poddanych.

Zastanawiacie się co obejrzeć w czerwcu? Wielbicielom egiptologii polecamy serial dokumentalny „Królowe starożytnego Egiptu”. Premiera w piątek 2 czerwca o 21:00 na Polsat Viasat History. Więcej na temat starożytności przeczytacie w naszym artykule tutaj.


Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Królowe starożytnego Egiptu

Słynna Kleopatra była tylko jedną z długiej linii egipskich królowych na przestrzeni 3 tys. lat. W tym programie poznamy życie trzech fascynujących i charyzmatycznych monarchiń starożytnego Egiptu. Należą one do najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci tej wielkiej cywilizacji; pierwszy odcinek opowiada o królowej Teje, która rządziła 3300 lat temu; w drugim poznamy szokującą historię Kleopatry II, poprzedniczki słynnej Kleopatry VII; trzeci ukazuje mało znane dzieje Kleopatry Selene II, córki Kleopatry VII i Marka Antoniusza, która po samobójstwie swoich rodziców odzyskała swój majątek i stała się jedną z największych królowych Afryki — choć nie w Egipcie.

Powiązane programy