Blog

Tajemnice Jeziora Iznik: sekret ukryty pod powierzchnią

Iznik to miejscowość w Turcji położona nad jeziorem o tej samej nazwie. Miasto w czasach starożytności i średniowiecza nazywało się Niceą. Jak się okazało, to jedno z największych jezior w kraju, skrywało w sobie architektoniczny sekret, który stał się badawczą perełką dla archeologów, historyków i innych badaczy dziejów.

Podwodne odkrycie archeologiczne

Dziś Iznik to przede wszystkim atrakcyjna miejscowość turystyczna. Także mieszkańcy Polski chętnie wybierają Turcję jako miejsce swoich wojaży, a w Iznik mogą nie tylko zażyć kąpieli i kupić piękną ceramikę. To właśnie tam można także zbliżyć się w wyjątkowy sposób do historii Cesarstwa Rzymskiego. 

Mówi się, że wielu wynalazków dokonano przez przypadek. Nie inaczej jest z wielkimi odkryciami archeologicznymi. W 2014 nad wspomnianym regionem Turcji latał samolot, wykonujący zdjęcia lotnicze. Wszystko po to, by ułatwić inwentaryzację tamtejszych zabytków historycznych. 

Jakież musiało być zdziwienie ekspertów, gdy na fotografiach zobaczyli, że znajdujące się zaledwie 20 metrów od brzegu kamienie, to tak naprawdę… ruiny starożytnej bazyliki. Trzynawowy budynek został najpewniej wybudowany w IV wieku naszej ery. Chrześcijański obiekt przestaje dziwić, gdy przypomnimy sobie, że wtedy to region przynależał do Rzymu, a dodatkowo istniał powód wybudowania świątyni. 

Upamiętnienie świętego

To właśnie w niegdysiejszej Nicei odbyły się dwa sobory – w 325 i 787. Pierwszy z nich zgromadził około 300 biskupów i miał duże znaczenie dla dzisiejszego kościoła. To właśnie wtedy zdefiniowano rolę Jezusa Chrystusa w odpowiedzi na postulaty arian, którzy uważali, że należy odrzucić doktrynę o trójcy świętej. Historycy wierzą, że świątynia, której ruiny odnaleziono w Iznik została wybudowana właśnie po pierwszym soborze nicejskim, jako wyraz czci dla zmarłego śmiercią męczeńską św. Neophytosa. Wieść niesie, że zginał on właśnie u brzegu jeziora. 

Jak doszło do zniszczenia bazyliki? Archeologowie uważają, że mogło do tego dojść w XVIII wieku, kiedy to w tamtym regionie miało miejsce trzęsienie ziemi – jedno z wielu, które często nawiedzają ten region. Później nie zdecydowano się jej odbudować. 

Na program „Tajemnice Jeziora Iznik” na Polsat Viasat History zapraszamy w niedzielę 3 września o 21:00. Wielbicielom odkryć archeologicznych polecamy także nasz artykuł „Grobowiec Tutanchamona i jego największe skarby”.


Autor tekstu: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Tajemnice jeziora İznik

Turcja, rok 2014: rutynowy lot badawczy nad jeziorem İznik nieoczekiwanie ujawnia zatopione pozostałości bizantyjskiej bazyliki z IV w. To przełomowe odkrycie skłania grupę naukowców z całego świata do zbadania historii i upadku kościoła zbudowanego w starożytnym rzymskim mieście Nicaea, obecnie znanym jako İznik. Jak doszło do tego, że wspaniała bazylika została pochłonięta przez jedno z największych tureckich jezior? Jak i dlaczego została zniszczona i co stało się ze zgromadzoną wokół niej społecznością? W trakcie badań naukowcy trafiają na kolejną wielką tajemnicę… Czy to możliwe, że właśnie w tej bazylice zgromadzili się uczestnicy I Soboru Nicejskiego?

Powiązane programy