Blog

Anglia z powieści Agathy Christie: miejsca ważne dla autorki

Najlepsze książki Agathy Christie wyróżniają się nie tylko pełną tajemnic, nieprzewidywalną fabułą, ale także idealnym doborem miejsca akcji. Pisarka bardzo często osadzała losy bohaterów w Anglii, w której się urodziła, ale czasem przenosiła je na Bliski Wschód. To tam podróżowała z drugim mężem. Nie tylko umiała wplatać prawdziwe miejsca i zdarzenia w fabułę, ale też pewnego razu… odegrała sytuację rodem z kryminału w realnym życiu.

Rola rodzinnej miejscowości

Wśród miejsc, które miały wpływ na życie Agathy Christie oraz jej twórczość, ważna była z pewnością miejscowość Torquay w Anglii, w hrabstwie Devon. Pisarka dorastała nie tylko w pięknym, nadmorskim otoczeniu, ale też wśród kochających bliskich.

To właśnie tam Agatha Miller, bo tak brzmiało jej panieńskie nazwisko, poznała swego przyszłego męża, pułkownika Archibalda Christie. Torquay stało się zresztą miejscem akcji dla książek pisarki. I tak na przykład tamtejszy Hotel Imperial odegrał rolę Hotelu Majestic w książce „Samotny dom”.

Życie ciekawe jak powieść

Niestety, pierwsze małżeństwo twórczyni kryminałów okazało się nieudane. Gdy Agatha Christie dowiedziała się o niewierności męża, wydarzyło się coś, co do dziś nie zostało do końca wyjaśnione i pozostaje owiane tajemnicą. Autorka zniknęła na 11 dni, nie zostawiając za sobą niemalże żadnych śladów. Jej zaginięcie zelektryzowało całą Anglię, była już bowiem dość znana – zdążyła stworzyć postać Herkulesa Poirot. Mówiąc, że Agatha nie zostawiła prawie żadnych śladów, musimy pamiętać, że odnaleziono jej samochód i to w budzącym grozę miejscu – tuż nad brzegiem urwiska.

Zagadkowe kryminały o morderstwach już stały się jej specjalnością, nic zatem dziwnego, że wyobraźnia fanów szalała. Na szczęście, mimo wielu teorii spiskowych, pisarka odnalazła się cała i zdrowa w hotelu Swan Hydropathic, niemal 500 kilometrów od jej domu. Być może ucieczka była spowodowana załamaniem nerwowym lub chęcią odwetu na niewiernym mężu.

Jeszcze więcej inspirujących miejsc

Na szczęście Agatha Christie odnalazła później szczęście w miłości. Autorka „Tajemnicy błękitnego ekspresu”, „Pułapki na myszy”, czy serii o Pannie Marple, pokochała archeologa Maxa Mallowana. To z nim wyjeżdżała na Bliski Wschód, który także zaczął pojawiać się w jej powieściach. Jednak to rodzinna Anglia zajmowała najwięcej miejsca w poczytnych kryminałach sławnej pisarki.

Wybieranie mrocznych, pełnych tajemnic scenerii, było jej prawdziwą specjalnością. To z pewnością jeden z czynników, który sprawił, że od jej utworów lepiej sprzedają się tylko Biblia i dzieła Shakespeare’a.

Jeśli zastanawiacie się, co oglądać w grudniu, polecamy film dokumentalny „Anglia z powieści Agathy Christie” (w piątek 10 grudnia o 18:50 na Polsat Viasat History). Jeśli ciekawią Was przestępstwa popełnione na terenie Wielkiej Brytanii, może Was zainteresować artykuł „Kim była kobieta napadnięta na Gloucester Road?

 

Autor: Zuzanna Pęksa

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Anglia z powieści Agathy Christie

Nie znajdziesz bardziej typowo angielskiej pisarki niż Agatha Christie; jej tajemnice morderstwa są właściwie zaczerpnięte z prawdziwych miejsc. Mając dostęp zarówno do jej rodziny, jak i do tych, którzy z nią mieszkali i znali ją najlepiej, słyszymy, jak Agatha rysowała w swoim otoczeniu jak sroka; podążając śladami Agaty w całej Anglii, odwiedzamy Beacon Cove w Devon, Ealing w Londynie i miejsca takie jak Ugbrook House, Abney Hall, Brown’s Hotel i jej wiejskie zacisze Greenway. To miejsca, które zostały uwiecznione w jej niezwykłym kanonie twórczości.

Powiązane programy