Blog

Królowe, które zmieniły świat: jedne z bardziej inspirujących kobiet w historii

Emancypacja kobiet dokonała się na szeroką skalę głównie w XIX i XX wieku. Nie oznacza to bynajmniej, że wcześniej kobiety nie pełniły najbardziej kluczowych, w tym nawet królewskich ról. Dziś przyglądamy się właśnie jednym z najznamienitszych kobiet w historii – tym, które zasiadały na tronach.

Zapomniana władczyni Egiptu

Czytając o historii Egiptu bardzo często natrafiamy na nazwiska męskich władców, w tym faraonów Ramzesa II, Tutenchamona czy Cheopsa. Uważni historycy pamiętają jednak o tym, by pisać i mówić także o kobietach, które odegrały kluczową rolę w czasach starożytnego Egiptu.  

Należała do nich m. in. władczyni Hatszepsut. Jej imię oznaczało dokładnie „pierwszą z dostojnych kobiet” i wydaje się, że w swoim życiu postępowała właśnie według nadanego jej przydomka. Lata jej panowania nie są pewne, ale wiadomo, że jako faraon była ona doskonałym strategiem. Ponadto za jej czasów w Egipcie wzniesiono wiele ważnych budowli.

Mimo tego, przez wiele lat była ona zapomniana, a jej imię wymazano z kart historii. Zdecydowanie częściej wspominano o Kleopatrze czy Nefretete. Szczęśliwie, dzięki pracom archeologów i badaczy, udało się przypomnieć o jej ważnej dziejowej roli.

Pierwsza polska królowa

Rycheza, żona Mieszka II Lamberta, uważana jest za pierwszą polską królową. Król i królowa zostali koronowani w 1025 roku. Co ciekawe, przez lata władczyni była uważana za zdrajczynię. Czemu tak się stało? Zarzucano jej obłudę i przekazanie korony cesarzowi Konradowi II tylko w imię własnych interesów. W rzeczywistości synowa Bolesława Chrobrego chciała chronić koronę i dzięki niej Polska miała szansę przetrwać.

Królowa symbolem epoki

Królowa Wiktoria panowała nad Wielką Brytanią przez 64 lata. Był to rekordowy wynik, a Wiktoria została pod tym względem „zdetronizowana” dopiero przez Elżbietę II. Jednak nie tylko długość panowania wyróżnia okresy rządów XIX-wiecznej władczyni. 

Lata panowania królowej Wiktorii były przede wszystkim czasem świetności Imperium Brytyjskiego – nastąpił wówczas rozwój przemysłu, gospodarki i znaczący wpływ zysków z brytyjskich kolonii. I choć zdaniem części historyków był to też czas wyraźnych nierówności społecznych, bez wątpienia epoka kojarzona jest przede wszystkim z progresem i udanymi rządami.

Na serial dokumentalny „Królowe, które zmieniły świat” na Polsat Viasat History zapraszamy od 12 grudnia we wtorki o 21:00. Więcej o królowych starożytnego Egiptu przeczytacie w naszym artykule tutaj.


Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Królowe, które zmieniły świat

Przez wieki uważane za postacie poboczne w historii zdominowanej przez mężczyzn, niektóre królowe naprawdę zmieniły świat. W tej serii poznamy historię sześciu niezwykłych kobiet, które rządziły lepiej niż większość ich męskich odpowiedników. Odkryjemy, co nimi kierowało i jak egzekwowały swoją władzę. Przyjrzymy się czasom, w których bycie kobietą u władzy było trudne — ale czasami miało swoje zalety. Prześledzimy dojście do władzy każdej z tych królowych i zbadamy ich panowanie; dzięki analizom historyków, naukowców i psychologów lepiej zrozumiemy wyzwania, przed którymi stanęły i odkryjemy unikalne podejście każdej monarchini do władzy. Spojrzymy także na czasy ich panowania w szerszej perspektywie, biorąc pod uwagę zmieniającą się pozycję kobiet w społeczeństwie i tego, co oznaczała przynależność do „płci pięknej”.

Powiązane programy