Blog

Bismarck – ostatnia doba: akcja przeciw słynnemu pancernikowi

Bismarck to należący do Niemiec okręt wojenny, który został zwodowany w 1939 roku. Jego wojskowa kariera nie trwała jednak długo – już 1941 wyruszył w swój pierwszy, a zarazem ostatni rejs bojowy.  Wszystko dzięki Brytyjczykom, którzy doskonale przygotowali się do śledzenia obiektu i do ataku. Początki działań pancernika Bismarck były jednak całkiem obiecujące. 

Co ciekawe, Bismarck miał siostrzany statek Tirpitz, którego kariera także była bardzo krótka – po zbombardowaniu jego większa część została przerobiona na złom. Jak w ogóle doszło do tego, ze słynny pancernik Bismarck stał się celem Wielkiej Brytanii? Co aż tak rozsierdziło Winstona Churchilla?

Widzę Cię!

Choć niemiecki statek nazywano dumą Adolfa Hitlera, bez wątpienia radość dyktatora trwała krótko. Część dowódców III Rzeszy była pewna swego i wypływała w pierwszy rejs Bismarcka bez większych obaw, inni (jak adm. Günther Lütjens), mieli co do tego pewne wątpliwości. Niezależnie od tego, podjęto decyzję o wypłynięciu w morze. Niemal od razu wielotonowy statek dostrzegł lotnik z Wielkiej Brytanii. Tak działo się jeszcze wiele razy, być może dlatego, że niemiecki statek liczył sobie aż 250 metrów i był jednym z najcięższych z czasów II wojny światowej. Na kanwie tego, ile razy niemiecki statek został namierzony przez przeciwnika (nawet w gęstej mgle!) można śmiało napisać książkę.

Jak zatopiono niemiecki pancernik Bismarck

Zatopienie Bismarcka to jedna z najsłynniejszych bitew morskich II wojny światowej. W trakcie jednego z decydujących starć poważne zniszczenia dotknęły alianckiego okrętu Price of Wales zatopiony zaś został krążownik Hood. Anglicy nie zamierzali jednak łatwo się poddawać, uszkodzili niemiecki okręt wojenny i przekierowali na wroga wszystkie siły. Bismarck stopniowo wytracał prędkość, więc coraz łatwiej było go namierzyć i doścignąć. Ostatecznie, dzięki przemyślanym działaniom aliantów, słynny pancernik Bismarck poszedł na dno 27 maja 1941 roku.

Niemcy, by zachować twarz, twierdzili, że doszło do honorowego samozatopienia statku, co było z dużym prawdopodobieństwem elementem propagandy. 

Jeśli zastanawiasz się, co oglądać w kwietniu – podpowiadamy. Już 1 kwietnia o godzinie 21:00 na Polsat Viasat History odbędzie się premiera dokumentu „Bismarck – ostatnia doba”. Tym, których ciekawi historia II wojny światowej polecamy także nasz artykuł „Hitler: odliczanie do wielkiego konfliktu


Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Bismarck: ostatnia doba

24 maja 1941 r. Wielka Brytania otrząsa się z szoku po tym, jak krążownik liniowy HMS Hood — duma Royal Navy — został zniszczony w ciągu zaledwie ośmiu minut przez niemiecki pancernik Bismarck, który odtąd mógł swobodnie przemierzać morza i zatapiać konwoje z zaopatrzeniem dla Wysp Brytyjskich. Wielkiej Brytanii groziło oddanie Niemcom władzy na morzach, więc Churchill wydał rozkaz upolowania i zatopienia niemieckiego pancernika. Na czele zespołu uderzeniowego popłynął brytyjski okręt flagowy, lotniskowiec HMS Ark Royal pod dowództwem admirała Toveya. W wielkiej morskiej bitwie wzięło udział ponad 5 tys. marynarzy Royal Navy i 2,6 tys. żołnierzy hitlerowskiej Kriegsmarine. Tysiące z nich zginęły. Poznamy niepublikowane wcześniej relacje marynarzy biorących udział w bitwie i dowiemy się, jak wyglądały ostatnie 24 godziny jednego z najpotężniejszych pancerników II wojny światowej.

Powiązane programy