Blog

Największe oszustwa II wojny światowej: jak wprowadzano w błąd III Rzeszę?

Walki II wojny światowej to nie tyko bezpośrednie starcia na froncie, ale też prowadzona na szeroką skalę akcja dezinformacyjna. Wprowadzanie w błąd, liczne oszustwa, a nawet wystawienie do walki armii duchów, stanowiły wsparcie dla akcji standardowych. Wiele z tych działań stanowi naprawdę zdumiewające historie.

Operacja Fortitude

Akcja ta została zaplanowana i wcielona w życie przez agencje wywiadowcze aliantów. Miała na celu wprowadzenie w błąd Niemców odnośnie planów związanych z lądowaniem w Normandii. Radiostacje przekazywały sprzeczne informacje, które miały na celu wprowadzenie w błąd Adolfa Hitlera i jego doradców.

Była to największa tego rodzaju akcja dezinformacyjna okresu II wojny światowej. Lądowanie w Normandii miało być rzekomo tylko nieważnym elementem działań, zaś jako główne miejsce ataku wskazywano region Pas-de-Calais. Dzięki temu przywódca III Rzeszy do końca nie wiedział, gdzie nastąpi lądowanie.

Armia duchów udająca prawdziwą

D-Day – lądowanie aliantów w Normandii, było jednym z najbardziej przełomowych momentów II wojny światowej. Całość akcji była oczywiście utrzymywana w najściślejszej tajemnicy. Dodatkowo, tak zwana Operacja Fortitude została wsparta przez specjalną jednostkę, nazwaną armią duchów. Wszystko po to, by Hitler myślał, że desant nastąpi w rejonie Brestu. Do zmyłki użyto między innymi gumowych czołgów, czy fałszywych komunikatów z głośników.

Operacja mielonka

By oszukać przeciwnika, korzystano nie tylko z fałszywych wozów bojowych, czy wprowadzających w błąd komunikatów, ale także dużo bardziej makabrycznych sposobów. Jednym z nich była opracowana przez aliantów tzw. „Operacja mielonka”. Miała ona na celu przekierować uwagę Hitlera na Bałkany, tzw. „miękkie podbrzusze Europy”. Wszystko to dzięki dokumentom znalezionym przy zwłokach fałszywego agenta – wokół mężczyzny zbudowano całą legendę, dzięki czemu operacja wzbudziła zaufanie Niemiec i skończyła się sukcesem. 

Zastanawiacie się, co oglądać w lutym? Na czteroczęściowy serial dokumentalny „Największe oszustwa II wojny światowej, s. 1” zapraszamy od 20 lutego w każdy poniedziałek o 21:00 na Polsat Viasat History. Więcej na temat słynnej armii duchów przeczytacie w naszym artykule „Armia duchów na straży lądowania w Normandii


Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Brytyjska rodzina królewska i naziści

Brytyjska rodzina królewska zawsze była dla Brytyjczyków symbolem oporu przeciwko nazizmowi. Dziś jednak z wielu źródeł docierają do nas informacje, że część Windsorów po cichu sympatyzowała z nazistami. Najnowsze odkrycia sugerują wręcz, że król Edward VIII już po swojej abdykacji, latem 1940 r., przekazywał reżimowi Hitlera istotne informacje związane z prowadzoną wojną, być może mając nadzieję na odzyskanie tronu w przyszłości. W tym programie zobaczymy materiały filmowe i niedawno ujawnione zdjęcia, które dowodzą, że część rodziny królewskiej i brytyjskiej arystokracji popierała narodowy socjalizm. Autorzy skupiają się przede wszystkim na roli Edwarda i jego amerykańskiej żony, Wallis Simpson, która — niezadowolona ze swojego statusu „odrzuconej księżniczki” — wprowadziła byłego króla w środowisko nazistów.

Powiązane programy