Blog

Hitler i jego władza: co mogło powstrzymać Adolfowa Hitlera przed byciem dyktatorem?

Choć mogłoby się wydawać, że dzieciństwo Adolfa Hitlera i jego młodość raczej nie sprzyjały późniejszemu dojściu do władzy, stało się jednak całkiem inaczej. Roztoczył on całkowitą dyktaturę nad III Rzeszą i większością Europy. Kres jego zbrodniom położyła dopiero przegrana Niemców w II wojnie światowej. Były jednak momenty w życiu dyktatora, w czasie których był on o włos od porażki już znacznie wcześniej. 

Trudne dzieciństwo

Wczesne lata Adolfa Hitlera bez wątpienia nie były łatwe. Historia mówi, że jego matka była nadopiekuńcza, ojciec zaś wręcz przeciwnie – zachowywał się, jakby sam miał zadatki na dyktatora. Budził w późniejszym przywódcy III Rzeszy głównie strach i posłuszeństwo. 

Alois Hitler nie unikał także kar cielesnych. Podobno pewnego razu pobił młodego Adolfa tak, że obawiał się, iż go zabił. Gdyby tak się stało, historia XX wieku wyglądałaby całkiem inaczej. Późniejszy przywódca faszystów miał jednak sporo szczęścia w nieszczęściu – przetrwał wszystkie kary Aloisa, chociaż może właśnie z ich powodu wyrósł na socjopatę.

Uboga młodość

Nastoletnie lata Adolfa Hitlera i jego wczesna młodość raczej nie zapowiadały, że oto w dorosłość wkracza przywódca faszystowskich Niemiec. Jako nastolatek średnio radził sobie w szkole i szybko zakończył edukację, bywało, że żył na skraju ubóstwa. Gdyby miał większy talent, być może zamiast dyktatorem, zostałby znanym malarzem. Jednak namalowane przez niego obrazy z kulejącą perspektywą z pewnością zostałyby szybko zapomniane, gdyby ich autorem nie był Hitler. Ominęła go zatem kariera artysty. 

Main Kampf

Jeśli ktoś myśli, że Hitler zdecydował się dokonać inwazji na Polskę, zagłady Żydów i wielomilionowego ludobójstwa, tylko dla pieniędzy, może być pewien, że ta motywacja wcale nie była najważniejsza. Adolf wcale nie musiał zostawać okrutnym führerem, ponieważ książka, którą napisał („Main Kampf”) zapewniła mu pozycję milionera. C

o prawda dopiero jako przywódca III Rzeszy mógł skorzystać z uprzywilejowania, jakim było zwolnienie z płacenia podatku od sprzedaży książki czy nakazanie obywatelom jej zakupu, ale i tak nakład tego wątpliwego „dzieła” był solidny. 

Na 1. sezon serialu dokumentalnego „Hitler i jego władza” na Polsat Viasat History zapraszamy w soboty od 4 listopada o 21:00. Zainteresowanym tematyką II wojny światowej polecamy nasz artykuł „Hitler: odliczanie do wielkiego konfliktu”.


Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Hitler i jego władza

Przejęcie władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera 30 stycznia 1933 r. było jednym z najbardziej znaczących momentów XX wieku. Ta trzyczęściowa seria szczegółowo analizuje wydarzenia prowadzące do tego dnia i straszne chwile, które nastąpiły później. Dowiemy się, w jaki sposób niepozorny „nikt” tak szybko przejął władzę w Niemczech i dlaczego ludzie zgodzili się na jego wizję. Dowiemy się, dlaczego nazistowski przywódca był przekonany o aprobacie większości swojego narodu nawet wtedy, kiedy było już jasne, że wojna jest przegrana. Zastanowimy się także, co skłoniło Niemców do poparcia Holokaustu; niepublikowane wcześniej filmy, zdjęcia i dokumenty, a także opinie i analizy uznanych ekspertów pomogą nam szerzej spojrzeć na sytuację nazistowskiego społeczeństwa w czasach wojny i pokoju. Dowiemy się też, jak w warunkach dyktatury wygląda relacja między przywódcą a ludem.

Powiązane programy