Blog

Klątwa umarlaka: historia zaginionego złota

W połowie XIX wieku, dokładnie w latach 40., Amerykę Północną ogarnęła gorączka złota. Poszukiwacze tłumnie przybywali na zachodnie wybrzeże kontynentu, w nadziei na szybki i znaczący zarobek. Łowców złotych samorodków nie brakowało także nad rwącymi rzekami Kanady. Do dziś badacze próbują odkryć prawdę związaną z zaginionym właśnie tam złotem Slumacha.

Złoto w morderstwem w tle

Historia zaginionego złota rozpoczyna się w tym przypadku tragicznie. W 1891 roku, w Kanadzie mężczyzna imieniem Slumach z plemienia Katzie został skazany na karę śmierci za zastrzelenie niejakiego Louisa Bee. Mordercę powieszono zanim zdążył wyjawić sekret złota, które ponoć ukrył nad jeziorem Pitt.

Klątwa umarlaka

Plotki o tym zaczęły pojawiać się dopiero na kilka lat po śmierci Slumacha i nie bez powodu do dziś działają na wyobraźnię. Artykuły prasowe donosiły, że uciekający przed policją morderca porozrzucał kawałki złota wzdłuż brzegu rzeki. Według niektórych to właśnie on miał odkryć tamtejsze złoża złota i z nikomu nie podać ich lokalizacji. Co więcej, miał rzucić na pełne tajemnic miejsce klątwę, wszystko po to, by nikt nie mógł przejąć jego bogactw, nawet, gdy sam nie mógł już z nich korzystać.

Niezrażeni poszukiwacze

Choć w artykułach pisano, że szansa na odnalezienie zaginionej kopalni złota przepadła wraz ze śmiercią jej odkrywcy, nie brakowało śmiałków, którzy chcieli dotrzeć do skrytej w niej bogactw. Wokół historii narastało coraz więcej budzących niepokój legend, ale poszukiwacze nadal tłumnie przybywali nad jezioro Pitt.

Według zachowanych przekazów, klątwa działała, a przynajmniej wyprawy były na tyle niebezpieczne, że zbierały śmiertelne żniwo. Podobno około 20 śmiałków straciło życie w poszukiwaniu złota ukrytego w Kanadzie. Jeden z nich został zmiażdżony przez spadające drzewo, jeszcze innego pokonała burza śnieżna. Kolejny łowca na trasie doznał ataku serca, a jeszcze inny – po prostu zniknął. Mimo sceptycznych głosów, mówiących nawet, że na tym terenie raczej nie powinien występować złoty kruszec, do dziś nie brakuje chętnych, by rozwiązać zagadkę.

Zastanawiacie się, co oglądać w nowym roku? Już w czwartek 5 stycznia o 21:00 na Polsat Viasat History premiera serialu dokumentalnego „Klątwa umarlaka: w poszukiwaniu zaginionego złota”. Wielbicielom podobnych tematów polecamy nasz artykuł „Złoto Priama: skarb odnaleziony przez archeologa amatora”.


Autor tekstu: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Klątwa umarlaka: w poszukiwaniu zaginionego złota sezon 1

Były zawodnik MMA, rdzenna Amerykanka-odkrywczyni i alpinista wyruszają na dzikie tereny Wybrzeża Północno-Zachodniego, aby rozwiązać stuletnią tajemnicę zaginionej kopalni złota Slumacha.

Powiązane programy