Blog

Miesiąc z morderstwami: seryjny morderca w powojennym Berlinie

Kradzieże, napaści na tle seksualnym, morderstwa, porwania a nawet akty kanibalizmu – w niemieckiej rzeczywistości po II wojnie światowej nie brakowało najokrutniejszych przestępstw. Ludzie mierzyli się nie tylko ze skrajną biedą, ale też ciągłym zagrożeniem. O swój los szczególnie obawiały się samotne kobiety.

Powtarzające się ataki w lasach

Nie bez powodu powojenny Berlin można nazwać prawdziwą stolicą przestępstw. W 1946 roku dochodziło tam średnio do ponad dwustu napadów i aż pięciu morderstw na dobę. W kwietniu tego roku pewna młoda Niemka chciała udać się w podróż pociągiem z Berlina do Brandenburga. Niestety, nie było już wolnych miejsc.

Tajemniczy mężczyzna zaproponował, że zawiezie ją na miejsce. Jak się okazało, był to niebezpieczny gwałciciel. Później dochodziło jeszcze do wielu ataków na samotne kobiety, których mężowie przebywali w więzieniach lub zginęli w czasie II wojny światowej. Miały one miejsce głównie na północy i wschodzie stolicy Niemiec.

Trudne śledztwo

Dochodzenie wykazało, że przestępstwa te łączy wiele wspólnych cech. Zabójca zawsze był uprzejmy, próbował wskazać kobietom drogę lub wygodny skrót, finalnie jednak dochodziło do brutalnej napaści. Za miejsce zbrodni wybierał zazwyczaj las. Śledztwo było utrudnione z dwóch powodów. Przede wszystkim powojenna niemiecka policja cierpiała na braki personalne. Dodatkowo w latach 40. nie były znane metody naukowe, które dziś są powszechnie stosowane w kryminologii.

Odnalezienie winnego

Na szczęście śledczy z miejsc zbrodni pozyskali odciski palców, jedna z ofiar którym udało się przeżyć rozpoznała też swego oprawcę. Był nim Willi Kimmritz. Okazało się, że ten gwałciciel i seryjny morderca w berlińskich lasach zaatakował kilkanaście kobiet, a zabił aż cztery. Sprawiedliwości stało się za dość. Kimmritz został skazany za swoje pełne nienawiści przestępstwa na karę śmierci.

Jeśli zastanawiacie się, co oglądać w lutym 2022, polecamy trzymający w napięciu cykl „Miesiąc z morderstwami”. Premiera w poniedziałek 7 lutego na Polsat Viasat History o 21:00 (kolejne odcinki w dni powszednie). Jeśli interesują Was przestępstwa popełnione w starożytności, polecamy nasz artykuł „Śmierć Filipa II Macedońskiego

 

Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Miesiąc z morderstwami

Zapraszamy na miesiąc z morderstwami na przestrzeni wieków i na całym świecie; bez względu na to, jak bogata była dana epoka i jak przyjemny panował klimat, nigdy nie było miejsca wolnego od morderstw. Zbadamy niektóre z najbardziej szokujących, mrożących krew w żyłach i przerażających zabójstw popełnionych przez najbardziej brutalnych i paskudnych ludzi, jakich znał świat.

Historyczne śledztwa: Ta seria historycznych zagadek kryminalnych to niezwykłe zwroty akcji, tajemnicze morderstwa i możliwość przyjrzenia się z bliska najbardziej zagadkowym śmierciom w historii. Sprawy historycznych zabójstw analizowane są przy użyciu najnowocześniejszych metod kryminalistycznych i archeologicznych. Wyniki tych badań podważą nasze poglądy na temat słynnych ofiar i czasów, w których one żyły. Podróżujemy od starożytnego Egiptu z czasów Ramzesa III przez renesansowe Włochy Medyceuszy, aż do złotego wieku Hollywood i dziejów Marilyn Monroe. Gospodyni serii — znakomita aktorka Florence Kasumba — przygląda się wszystkim podejrzanym i teoriom związanym z każdą sprawą; bada wirtualnie miejsca zbrodni, analizuje dowody i współpracuje z prawdziwymi ekspertami w dziedzinie kryminalistyki, by w swoim laboratorium oddzielić wiarygodne dowody od popularnych mitów.

Przestępczość w powojennych Niemczech: W latach 1945-1949, w zrujnowanych po II wojnie światowej Niemczech dochodziło do przerażających zbrodni. Czołowi eksperci analizują najgłośniejsze sprawy kryminalne okresu powojennego oraz dyskusyjne procesy sądowe w zachodnich i wschodnich Niemczech. Przyglądając się tym burzliwym czasom z nowej perspektywy, seria ukazuje intrygujący i szokujący portret życia w rozdartym wojną społeczeństwie, w którym instynkt samozachowawczy często brał górę nad moralnością. Dokumenty historyczne, materiały archiwalne, wywiady ze świadkami, nowe zdjęcia nakręcone w miejscach zbrodni oraz inscenizacje składają się na fascynujący, emocjonujący serial dokumentalny.

Miejsce zbrodni: starożytność: Przestępczość jest równie stara jak ludzkość. Historia naszej cywilizacji to także historia wściekłości i nienawiści, chciwości i cierpienia, śmierci i zniszczenia. Nic nie pozwala nam zajrzeć w mroczną otchłań minionej epoki głębiej niż popełnione w niej morderstwa i występki. Wiele zbrodni z przeszłości do dziś pozostaje nierozwiązanych: ich sprawcy nie zostali złapani, nie przedstawiono przeciwko nim żadnych dowodów. To, co dawniej było niemożliwe, dziś staje się możliwe: za pomocą metod naukowych można rozwiązać zagadki zbrodni popełnionych tysiące lat temu. W tej dokumentalnej serii profilerzy, eksperci od broni, genetycy i historycy wykorzystują techniki nowoczesnej kryminalistyki i archeologii eksperymentalnej do zidentyfikowania sprawców zbrodni; udaje im się przy tym wielokrotnie rzucić światło na mroki historycznych spraw kryminalnych.

Mordercza historia:Największe miasta przyciągają potężnych i bogatych, skandalistów, zdeprawowanych i bohaterów; gdy stawka jest tak wysoka, gdy w grę wchodzi tak wiele motywów i emocji, trudno się dziwić, że to właśnie w tych miastach dochodzi do najbardziej dramatycznych zbrodni. Każde przestępstwo to coś więcej niż tylko kryminalna łamigłówka czy formalna zagadka do rozwiązania: musimy przyjrzeć się czasowi i miejscu popełnienia zbrodni. Przestępczość przenika wszystkie aspekty życia społecznego — od szczytów władzy po grzechy ulicy; co więcej, odzwierciedla także pasje i zainteresowania ludzi w danym momencie historii, dlatego każdy przypadek przestępstwa stanowi wyjątkowe okno na dzieje miast i ich mieszkańców.

Morderstwo na kolei: Koleje zmieniły Wielką Brytanię. Tory rozchodziły się po całym kraju, łącząc miasta, miasteczka i wsie — i na zawsze zmieniając życie ludzi. Ale pojawienie się kolei miało też swoją mroczniejszą stronę: rewolucja technologiczna dała nowe możliwości popełniania starych zbrodni. W tej serii badamy najsłynniejsze morderstwa związane z brytyjskimi kolejami. Prezenter Nicholas Day wprowadza nas w świat przestępstw i pokazuje, jak pomysłowość policji i dawne metody kryminalistyczne pomagały wymierzać sprawiedliwość mordercom. Opowieści o ludziach, którzy zabijali, o policji, która na nich polowała, i o ofiarach, które po nich pozostały, pochodzą z akt Scotland Yardu i brytyjskiej policji kolejowej. Oto historia krwi na brytyjskich torach…

Powiązane programy